zihinsel sağlık hastaları için sanat etkinlikleri

Sanat yaygın olarak zihinsel sağlık tedavi merkezleri ve hastaneler de dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda terapi biçimi olarak kullanılır. Sanat yaratmak her hastanın yaratıcı kaslarını rahatlatmasına ve egzersiz yapmasına olanak tanır. Zor zamanlar geçirmelerine yardımcı olabilecek, sanat için bir tutku ve yetenek de farkına varabilirler. Zihinsel sağlık hastalarının katılabilecekleri pek çok sanat etkinliği var.

Hastalar dünyanın kendi istediği gibi resim yapmalarını sağlayın. Bu, efsanevi canlıların dünyasında olduğu gibi gerçek bir fantezi olabilir veya daha gerçekçi bir şey olabilir. Onların çalışmalarında tamamen özgür olmasını söyle, başkalarının neler düşüneceğini unutma ve sadece hedeflerine odaklan. Akrilik el sanatları boyaları ve suluboya renkleri dahil olmak üzere çeşitli ortamları kullanın. Bu, hastaların gerçekten hayattan neyi istediklerini anlamalarına yardımcı olmak ve kişisel hedeflerine nasıl odaklanacaklarını öğrenmek için harika bir etkinliktir. Bireylerin kontrol ve yaratıcılık hissi vermelerine yardımcı olabilecek, özgür ve sınırsız bir etkinliktir.

Hastaların bulunmuş bir sanat heykelini yaratmaları sayesinde, sanat hakkında geleneksel olmayan bir şekilde düşünme şansı buluyorlar. Onların günlük olarak ziyaret ettikleri yerlerden cisimler toplamalarını ve bir heykel oluşturmak üzere bir araya getirmelerini sağlayın. Heykel, tanınabilir bir formu temsil edebilir veya soyut olabilir. Onların heykelin sunulma biçiminde yaratıcı olmasını sağlayın. Örneğin, bir duvara veya tavana tutturulabilir.

Hastalar kişisel esinlenmelerine dayanan bir kolaj oluştursunlar. Fotoğraf, dergi veya çevrimiçi resim ve kendileri yaratmış oldukları görüntüleri toplamalarını sağlayın. Onları bir poster tahtasına veya başka bir yüzeye yapıştırabilir veya bantlayabilirler. Hastaların kolajlarını gruba veya bir ortağa sunmalarını seçebilir, neden görüntülerin onlara ilham kaynağı olduğunu açıklayabilirler.

Hastalar başkalarının gözünden kendilerini yeni bir ışıkta görmelerine yardımcı olmak için birbirlerine portreler oluşturabilirler. Hastaları partner edin veya kendiniz de kendiniz atayın. Birbirlerine oturacak şekilde sıraya almalarını sağlayın. İdeal portre malzemeleri tebeşir, grafit ve boya içerir. Oturma gerçekleşirken, hastalar bir anahat çizebilir ve daha sonra herhangi bir renk veya ayrıntıyı doldurabilir.