yönetmen asistanlığı ve tiyatro görevleri

Bir yardımcı yönetmen (AD), özellikle yönetmenin yokluğunda, üretimin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar. Bu pozisyonda bulunan bir kişi, her provaya ve toplantıya katılmakla ve çizelgesinde aynı anda iki yerde olması gerektiğinde (örneğin, oyuncu ile yapılan prova sırasında ve teknik bir üretim toplantısında) doldurmakla yükümlüdür. ekip. Bu pozisyonda sorumluluk sınırlı miktarda yetkiye sahiptir, ancak her şeyde yönetmen asistan müdürü cevaplamalıdır.

Yapım atılmadan önce (diğer bir deyişle aktörler işe alınmadan önce), yardımcı yönetmen senaryoyu okumalı ve teknik ihtiyaçlarına ve yönetmenin vizyonuna aşina olmalıdır. AD, oyunu daha gerçekçi kılmak için öğelerin araştırma zamanından veya diğer ayrıntılara yardımcı olabilir. AD, yapımcı ve teknik direktör gibi prodüksiyon personeli ile yapılan görüşmeler sayesinde direktöre, ataşe ve mürettebat sözleşmeleri, sigorta sözleşmeleri ve mekan kiralama ücretleri ve varsa çizelgeler dahil olmak üzere tüm idari görevlerin üstlenildiğinden emin olmalarını sağlar. Seçmeler sırasında, AD ikinci bir göz ve kulak seti sunar, böylece yönetmen AD’le belirli oyuncuları tartışabilir ve uygun oyuncu kararları verebilir.

Provalar sırasında, AD ve sahne yöneticisi genelde yönetmenin kararlarının ve notlarının hepsinin yazılı olduğundan emin olma görevlerini paylaşır. Sahne müdürü genelde oyunun fiziki ihtiyaçları hakkında, örneğin aktörlerin nereye hareket edip durdukları konusunda notlar alırken, AD ek personel ya da ihtiyaç duyulan toplantı alanı gibi daha geniş ihtiyaçları genellikle not alacaktır. AD aynı zamanda, sahnede olmayan oyuncuları provaları ayrı bir alana alıp oyuncuları yönetmenin vizyonuna yönlendirir. Sahne müdürünün yanı sıra, yönetmen asistanlığı, tüm ihtiyaçların oyunculuk notları, teknik notlar ve çizelgeler de dahil olmak üzere uygun kişilere iletilmesini sağlamakla sorumludur.

Oyun açıldıktan sonra, yönetmen asistanının resmi görevleri olmayabilir, çünkü gösteri o noktada resmi olarak sahne müdürüne devredilir. Bununla birlikte, birçok yapım aşamasında yönetici ve yardımcı yönetmenleri neredeyse birbirinin yerine kullanmaktadır; dolayısıyla AD’den cevapsız satırlar hakkında not alması veya aktörlerin uygun zamanlarda girmesini sağlamak için kulis sahne ipuçlarına yardımcı olması istenebilir.

Genel olarak AD’nin resmi görevlerinin bir parçası olmasa da, bir tiyatro yapımındaki asistan yönetmen, genellikle kahve, çay, su ya da yiyecek almak ve e-postayı takip etmek gibi yönetmenin hayatını kolaylaştıran küçük şeyleri halleder. iletişim için yönetmenin vaktiniz yok. Provalar için sahne hazırlamak ve daha sonra temizlik yapmak AD’ye de düşebilir. Tüm oyuncular ve mürettebat gibi AD, gösteri için afişler ve el ilanları dağıtmak gibi tanıtım çabalarına yardımcı olmaya davet edilebilir.