yavrular hangi yaşta görebilir?

Yenidoğan yavruları, bu dünyada beyaz kaninlere veya insan sahiplerine dayanan, alt toplum ve savunmasız canlılar olarak başlamakla birlikte, aktif, sağlıklı ve meraklı genç yetişkin köpeklere hızla dönüşür. Doğumdan sonra yavrular görme yeteneğini kazanmaya başlaması birkaç gün alır.

Yenidoğan yavruları, bütün niyet ve amaçlar için göremiyorlar. Onlar, rahimden sıkıca kapatılmış göz kapaklarıyla dışarı çıkıyorlar. Bununla birlikte, bunun bir sebebi olmaksızın değil. Gözleri hâlâ kırılgandır ve kapalı olmanın faydalı savunmasını gerektirir. Kapalı gözler, enkaz gibi potansiyel olarak zararlı maddelerin girmesini engeller. Ayrıca, bu erken evrede gözler yönetmek için çok fazla olan yoğun ve canlı aydınlatmayı önlerler.

Yavruların gözleri genelde 8 ila 14 günlük bir zamanlarda açılmaya başlar. Burun bölgelerinden başlayarak yavaş yavaş oluşur ve daha sonra dışa dönük olarak çalışırlar. Gözleri açılmaya başlayınca vizyonları ortaya çıkmaya başlar, retinaları genellikle birkaç gün sonra meyve vermeye başlar. Onların gözleri her zaman başlangıçta hangi rengin tam renkli olmasına bakılmaksızın, onlara derinden mavi bir görünüm kazandırır. Çikolatalı kahverengi, Husky tarzı buz mavisi veya başka herhangi bir şey olsun, kalıcı rengine istikrarlı bir şekilde geçiş yapıyorlar.

Küçük çocuklar genellikle yaklaşık 3-4 haftalık yaşlarında olgun görüşlerine erişirler. Bu noktada sadece gözleri genellikle yetişkin köpeklerin gözleri kadar çalışmaya başlamıyorlar değil, aynı zamanda onların sözü edilen “gerçek” renkleri ortaya çıktığı için de onlara benziyorlar. Bununla birlikte, tamamen yerleşmek için gerçek renklerini birkaç ay daha alır.

Hiçbir zaman, yeni doğan yavrulara dokunmayın ve onları kendiniz açmaya çalışmayın. Bu son derece zararlı olabilir ve unutmayın ki gözler, kendi başlarına açılana kadar güçlü aydınlatmaya girmeye hazır değildir. Ayrıca köpek olup olmadığı, yavruların gözleri hakkında anormal bir şey fark ederseniz, akıntı yaparsa da, renk almayacak kadar tamamen beyaz görünürse, veterinerinize hızlı bir şekilde haber verdiğinizden emin olun. Unutmayın, en uygun durumda bulunan yavruların açık ve dikkatli gözleri vardır.