yararlı yan etkiler

Amerikalıların çoğunun, fiber başına günde 20 ila 35 gramlık önerilen miktara yakın herhangi bir yere ulaşması mümkün değildir. Benefiber gibi bir elyaf takviyesi almak lif alımını iyileştirmenize ve kabızlık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Benefiber’ı oluşturan buğday dekstrinin genel olarak güvenli olarak kabul edilmesine rağmen, bu ürünü uygun şekilde kullanmazsan, hoş olmayan bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Gastrointestinal yan etkiler bazen üzgün mide, tam bir his, gastrointestinal ağrı, gaz, bulantı, ishal, gaz ve şişkinlik gibi Benefiber veya diğer lif takviyelerinin kullanımı ile ortaya çıkabilir. Bu semptomlar, Benefiber’i aldıktan sonraki birkaç saat içinde ortaya çıkma eğilimi gösterir. Psyllium esaslı fiber takviyelerinin aksine, Benefiber suda genişlemez, boğulma riski taşımaz.

Her ne kadar Benefiber milyon gluten başına 20 parça içerdiğinden glütensiz etiketlenmesine izin verirse de, bu küçük miktarlar bazı insanlar için endişe kaynağı olabilir. Çölyak hastalığınız varsa, Benefiber’ı kullanmaktan kaçınmalısınız. Benefiber’ın bazı versiyonları laktoz içerir ve süt alerjisine veya laktoza karşı tolere edilemeyen kişilere kaçınılmalıdır. Aynı şekilde, aspartamın sizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, bazıları bu yapay tatlandırıcıyı içerdiği için farklı Benefiber çeşitlerinin etiketlerini okuyun.

Elyaf takviyeleri, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir, etkinliklerine müdahale edebilir. Anti-depresanlar, şeker hastalığı ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar, nöbet ilacı olan karbamazepin, lityum veya digoksin kullanıyorsanız, lif takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun. Bazı durumlarda, Benefiber’in ilacın verilmesinden önce veya sonra iki ila dört saat sürmesi etkileşim riskini sınırlandırabilir.

Birkaç basit adımı atmak bazen lif takviyeleri alırken ortaya çıkan gastrointestinal yan etkileri en aza indirmenize yardımcı olabilir. İlaveten aldığınız her gün bir bardak su veya diğer karbon dioksitsiz içecek içtiğinizden emin olun ve gün boyu bol su içirin. Daha fazla lif tüketirken vücudunuz daha fazla suya ihtiyaç duyar. İkincisi, vücudunuzun ayarlaması gereken zamana kadar yavaşça lif alımınızı arttırın. Minimum dozla günde bir kez başlayın ve Benefiber desteğiniz için önerilen maksimum alım miktarını aşmamaya dikkat ederek alımını aşamalı olarak arttırın.