üzüm asmalarında siyah lekeler

Birçok bitki, sağlıklarını değiştirebilen, bazen de erken ölmelerine neden olan hastalıklara duyarlıdır. Siyah lekeler, hastalıklı veya hastalıklı bir bitkide sık görülen bir durumdur ve birkaç farklı hastalığın bir belirtisi olabilir. Bazıları iyileştirilebilirken bazıları bitki sağlığını kalıcı olarak değiştirebilir. Asma gibi sağlam bitkiler bile bu hastalıklara karşı bağışık değildir. Asmalarda kara lekelerin bazı nedenleri siyah çürüme, mildiyö kabarması ve Eutypa dieback’tır.

Kara çürümüş bir mantarın neden olduğu bir hastalıktır ve yaygın olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada Doğusunda aspirelere bulaşır. Bu hastalığın karakteristik belirtileri, lezyonun merkezinde sivilce benzeri bir darbe ile siyah bir sınır oluşturan yaprak lezyonları içerir. Bu hastalıkla enfekte olan üzüm bahçeleri yıkıcı bir kayıp yaşayabilir. Neyse ki hastalık, üzüm asmalarına fungisid püskürterek kontrol edilebilir. Etkili bir muamele ile, genellikle siyah çürük ile enfekte olan üzüm asmaları kurtarılabilir.

Downy küf, tahrip edici mahsul kaybına neden olabilecek başka mantar kaynaklı bir hastalıktır. Küf oluşumunun belirtileri arasında, asmanın yaprakları üzerinde yaprakların ölümü sonucunda daha sonra siyah olan küçük, sarı lezyonlar görülür. Yağışlı dönemlerde hastalık diğer bitkilere yayılma eğilimindedir. Downy küf, bitkiler üzerinde çiçeklenme hemen önce mantar ilavesi ile kontrol edilebilir. Genellikle aynı mantar ilacı hem siyah çürümeyi hem de küfü önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilir.

Canr.msu.edu’ya göre, Eutypa ishal, Michigan eyaletindeki tüm konkordan bağların% 10’unda bulunan çok yaygın bir hastalıktır. Siyah çürüme ve mildiyö küfü gibi, bir mantar Eutypa ölüme neden olur. Hastalığın ortaya çıkışı genellikle bitki üzerinde budama kesilmesidir. Kesim yoluyla bitki içine sokulan mantar odunsu asma bastonlarının iç kısımlarının çürümesine ve ölenmesine neden olur. Genellikle, semptomlar, bitki enfeksiyonundan iki ila üç yıl sonrasına kadar görünmez. Eutypa nöbeti, asmanın büyük bölümlerinin ölmesine ve sonunda tüm bitkiyi öldürebilmesine neden olabilir. Bir meyve bahçesinde birçok asmanın kaybolmasına yol açabilecek bu pahalı hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur.