sanat değerleme uzmanı maaşı

Başarılı sanat değerleme uzmanları, keskin bir göz, derin bir anlayış ve sanat tarihi ve sanatın bir parçasını tamamen araştırma yeteneği hakkında geniş bilgiye sahiptir. Sanatın ya da sanatçının sınıflandırılması, bir sanat eserini başarılı bir şekilde değerlendirebilmek için iki yoldur — ve sanatçının çağdaşlarını bilmek, sanat değerini kurmanın uzun bir yoludur. Sanat değerleme uzmanları müzayede evlerinden galerilere ve müzelerden sigorta şirketlerine kadar çeşitli kuruluşlar ve şirketler için çalışır.

ABD İstatistik Bürosu (BLS) tarafından kendi kategorisinde listelenmese de sanat değerleme uzmanları, iş sorumlulukları ve işlevleri açısından gayrimenkul değerleme uzmanları ile finansal yatırım faaliyeti pozisyonları arasında bir yere sınıflandırırlar. BLS, bir gayrimenkul değerleme uzmanının ortalama maaşının Mayıs 2010 itibarıyla yılda 67.340 $ olan 57.270 $ ve diğer mali yatırım faaliyet pozisyonları olduğunu belirtiyor. Eyalet Üniversitesi web sitesi, sanat değerleme memurlarının ücretlerini yılda 43.390 $ ve $ 65.000 arasında belirtir.

Mayıs 2010’da BLS’e göre, sigorta eksperleri yılda 58.180 dolar kazanıyor. Pek çok sanat değerleme uzmanı, bir sigorta şirketi underwriting bölümü için sanatın veya koleksiyonların her biri için uygun bir sigorta teminatı sağlamak için sanat değerinde çalışıyor. Galeriler ve sanat müzeleri ayrıca bir koleksiyonun değerini belirlemek veya bir galeri gibi satış fiyatlarını belirlemek için bağımsız sanat değerleme uzmanlarının hizmetlerinden yararlanırlar.

SalaryExpert.com, Orlando, Florida’daki sanat değerleme uzmanlarının, yılda 42.028 dolarla ulusal çapta en düşük miktarda para kazandırdığını ve New York City’deki sanat değerleme uzmanlarının ise 53.610 $ ‘dan daha fazla para kazandığını belirtiyor. Chicago’daki sanat değerleme uzmanları yılda 48.627 dolar ve Los Angeles’daki değerleme uzmanları ortalama 50.123 dolar kazanıyor.

Sanat tarihinde gelişmiş bir derece ve akredite edilmiş bir program veya okuldan bir sanat değerleme uzmanının sertifika dersi, sanat değerleme uzmanının müzayede evlerinde, müzelerde, galerilerde, bağımsız olarak veya güzel sanatların bir sigorta değerleme uzmanı olarak çalışmasına izin verir. Bağımsız sanat değerleme uzmanları genellikle bir şirket veya kuruluş için çalışanlardan daha yüksek ücret almaktadır. Yeterli itibara sahip değerlendiricilerin çoğu, Değerleme Uzmanı’nın (American Association of American) veya Amerikan Değerleme Uzmanları Derneği (American Society of Appraisers) üyesidir.