Safra kesesi kaldırma sonrası safra tuzları

Bazı hastalar, safra kesesi çıkarıldıktan sonra safra tuzu diyare adı verilen bir durum yaşarlar. Karaciğer safra oluşturur ve sindirime kadar safra kesesine depolar. Safra kesesi alındığında safra depolaması için artık yer kalmamaktadır. Bu hastalarda, safra bağırsağa doğrudan girer ve karaciğer her zamankinden daha fazlasını yapar. Fazla miktarda safra tuzu bağırsaklara zarar verir ve sonuçta ishal olur.

Safra tuzları ishal, birçok insan için rahatsız edici bir sorundur. Bu rahatsızlığı olan bazı insanlar evden çok uzakta yemek yemeye korkarlar ve hatta tamamen yememekten kaçınabilirler. Dışkı formunun sağlam olmasına yardımcı olmak için diyetteki elyaf miktarını arttırın. Gıdalara fiber katkı maddeleri, safra tuzu ishali çekenler için yararlı olabilir. Elyaf takviyeleri bu şekli gevşek bağırsakları tedavi eder, ancak bol miktarda lif bakımından zengin gıdalar içeren bir diyet yemeniz de yararlıdır.

Diyet, sindirim işlevinin önemli bir parçasıdır. Bu durumdaki bazı hastalar semptomları en aza indirgemek için düşük yağlı bir diyet yedirir. Safra tuzları, yiyeceklerinizdeki yağları sindirmek için kullanılır ve yağ miktarını en aza indirgeyerek durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz.) Balık ya da derisiz tavuk gibi yağsız protein kaynaklarını seçin. Kırmızı et doymuş yağ içerir ve haftada bir veya iki öğünle sınırlı olmalıdır. İyi dengelenmiş bir diyet, karbonhidrat kaynakları olarak bol miktarda meyve ve sebze içermelidir. En iyi karbonhidrat seçimleri için yeşil yeşillikli sebzelerin yanı sıra, yulaf ve yulaf kepeği gibi çözünür lif bakımından zengindir bütün tahıl ve gıdaları seçin; Bir diyet, safra kesesi atılmasından sonra safra tuzlarının ishal sorununu tamamen giderebilir, ancak en aza indirmeye yardımcı olabilir. .

Kolestiramin gibi ilaçlar safra tuzlarını ishal durdurabilir. Bu ilaç tipik olarak yüksek kolesterolü tedavi etmek için kullanılır. İlaç safra tuzlarını inaktive eder ve genellikle kan dolaşımında kolesterol emilimini durdurmak için kullanılır ancak safra kesesi atımı sonrası diyare durdurmada etkilidir. Kolestiramin kullanıyorsanız, vitaminlerin emilimini önlediği için multivitamin alın. Anti-ishal ilaçlar da durumun etkili bir şekilde yönetilmesine yardımcı olabilir. Reçetesiz satılan ishal ilaçlar, durumun sosyal hayatınız üzerindeki etkisini en aza indirgemek için kullanılır. Bu ilaçlardan herhangi birini kullanırken kabız ederseniz, kullanımlarını durdurun ve doktorunuza danışın.