öfke yönetimi için sanat ve zanaat faaliyetleri

Öfke, kendi başına, mutlaka kötü bir şey değildir. Herkes, çocuklar ve yetişkinler gibi, bazen kızgınlar. Bununla birlikte, öfkeyi ifade etmenin sağlıklı yolları vardır. Öfke yönetimi için sanat ve zanaat faaliyetleri deneyin. Sanatsal çabalar, olumsuz duygularını ifade etme ve içten içe kapanmalarını önleme fırsatı sağlar. Kızgın duyguları kontrol etmek için sanat terapisi etkili bir başa çıkma yöntemidir.

Bir çocuk kızdığında, ona bir miktar boya kalemi ve bir parça kağıt verin ve tanımlanabilir mi yoksa yalnızca öfkeli çizgiler mi karıştırdığına bakmaksızın, boğulmuş öfkesine bir resim verin. Çocuğa sana resmini anlatmasını isteyin, ancak bu konuda olumsuz şeyler söylemeyi bırakın. Boya isterse resim yapsın. Duygularını sanatla ve konuşarak ifade etme kombinasyonu öfke yönetimi için, özellikle öfkeye karşı daha sağlıklı yollar öğrettiğinizde etkilidir.

Bu öfke yönetimi atölyesi, çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin öfkeyi içeride tutmanın negatif olduğunu ve duygusal olarak zararlı olabileceğini öğrenmelerine yardımcı olur. Bireye veya gruba küçük bir balon, kalem, makas, kağıt parçası ve şerit parçası dağıtın. Onlara kağıtları balonun içine sığacak kadar küçük kesmelerini isteyin. Bütün acı ve suçlarını kâğıd kağıdına yazmalı ve balonun içine koymalıdırlar. Herkes, balonlarını havaya uçurup bunu bir tartışma izleyerek, insanların öfkesini içeride tuttuğunu anlatarak, onunla başa çıkmadığınız sürece ortadan kaybolmamasını açıklayın. Öfkeyi bağışlama yoluyla serbest bırakmak ve kendi iyiliğine izin vermek için balonları sembolik olarak pop edin.

Kumla oynamak çocukça görünebilir, ancak her yaştaki insanlar için çok terapötik, sanatsal bir etkinliktir. Çocukları bir kum tepsisi ve birçok küçük oyuncakla (örneğin bebek, araba ve hayvan gibi) hediye edin ve bir hikaye oluşturmalarını isteyin. Yetişkin, iş ve ebeveynlik gibi hayatının bir bölümünü temsil eden kuma yerleştirilecek farklı öğelere sahip olabilir. Kum sanatçısından, özellikle de duyguların tanımlanması açısından, kum-sanat eserini açıklamalarını isteyin. Bu sanat etkinliği öfkesinin köklerini belirlemeye yardımcı olabilir.

İlk çocuklar, duyguları kabul edilebilir şekilde tanımlama ve ifade etme hakkında daha iyi öğrenirler. Çocukların insanların yüzündeki resimleri kağıda yapıştırarak ve sonra halkın nasıl hissettiğini anlatarak “duygular kolajı” yaratmalarını sağlayın. Öfke gibi olumsuz duygular tespit ettiyse insanların nasıl daha iyi hissettiklerini konuşun. Alternatif olarak, farklı duyguları temsil etmek için kağıt üzerindeki renkleri, çıkartmaları veya pulları kullanın.