nem kontrolü için kalsiyum klorür

Evinizdeki nem kaynaklarını yönetmek, güvenli ve temiz bir ev sağlamak bakımından önemli ve genellikle gözden kaçan bir bölümdür. Aşırı nem kalıp ve küf için mükemmel bir üreme alanı oluşturabilir, böcek zararlılarını içeriye çekebilir ve ev sahibi için bir çok problem oluşturabilir. Evdeki en etkili nem kontrol önlemlerinden bazıları, nemin kontrol altında tutulmadan kontrol altında tutulması amacıyla koruyucu niteliktedir. Bu önlemlerden bir tanesi, içerideki nem seviyelerini kontrol etmek için kalsiyum klorürün kullanılmasıdır.

Mikroskobik küf sporları neredeyse her iç ve dış ortamda bulunur ve problem yaratmadan evdeki birçok yüzeyde zararsız bir şekilde karaya başlarlar. Fakat kalıp sporları nemli bir yüzeye çıktığında, hızla bir kalıp kolonisi yaratabilirler. Bu nedenle, uzmanlar, evinizdeki kalıp sömürgelerinin kaldırılmasının sadece savaşın yarısına tekabül ettiğini ve kalıp için ideal büyüme koşullarını yaratan aşırı nemin çıkarılmasının gelecek kolonileri önlemenin anahtarı olduğunu vurgular.

Bir kurutucu, nemi kontrol etmek için tasarlanmış herhangi bir materyaldir. Şimdiye kadar bir çift ayakkabı veya bir paket sığır sıcağında bir silika jel paketini gördüyseniz, kurutucu maddeleri harekete geçirdiniz demektir. Diğer kurutucu maddeler arasında aktif alümina, susuz kalsiyum sülfat, kalsiyum klorür ve “moleküler elekler” olarak satılan bir ürün serisi bulunmaktadır. Kalsiyum klorür genelde yüksek nem oranına sahip odalarda bulunan küçük beyaz granüller olarak satılmaktadır. Kalsiyum klorür, suyun iki katı ağırlığa sahip olabilir; bu nedenle, optimum koşullar altında bir odadaki nem miktarını büyük oranda azaltabilir.

Kalsiyum klorür granüllerini, paslanmaz bir elekten veya küçük deliklerle delinmiş mumlu kartondan yapılmış bir kapa yerleştirin. Kalsiyum klorür nemi emdiği için sıvılaşır ve sıvı kalsiyum klorür bazı malzemelerde delik açabilir, bu nedenle fincanın büyük emaye kap içine yerleştirilmesi gerekecektir. Bir dolap ya da dolap gibi küçük bir yere yerleştirin ve granüller sıvıya döndüğünde değiştirin. Bir kilo kalsiyum klorür, yerleştirildiği alandaki nem miktarına bağlı olarak, iki haftadan iki aya kadar her yerde sürer.

Kapalı içeceği kontrol etmek için Florida Üniversitesi IFAS Uzatma kılavuzu, kalsiyum klorür ve diğer kurutucuların dolaplar gibi küçük alanlarda özellikle etkili olmayabileceği konusunda uyarıyor. Bir dolap nemli ise, genellikle tüm ev nemli olduğu için. Küçük kalsiyum klorür kapları küçük, kapalı bir alandan nemi emebilir ancak açıkça tüm evdeki nemi ememez. Evin geri kalan kısmı dolaba nem ve nem sağladığı sürece, dolap ev sahipleri evdeki nem oranını düşürmek için daha büyük ölçekli bir işlem yapana kadar aşırı nemli kalacaktır.