manda eti kıyılmış sığır eti

Buffalo veya invis ve kıyma, pek çok tarifte birbirinin yerine kullanılabilir. Birçok kişi hem sığır hem de manda tadına sahip olmasına rağmen, etler besin değeri, yağ içeriği ve lezzet açısından farklılıklar gösterir. Çoğu manda, çim beslemeli ve bazen “tane bitmiş” olduğundan, burada yer alan bilgiler, çim beslemeli manda ve tahıl beslemeli sığır eti ile ilgilidir.

Çim beslenen manda, demir ve protein açısından sığır etinden daha yüksektir, ancak etlerde kıyaslanabilir miktarda B vitamini bulunur. Çim biçimli ıslahçıda, tahıl tüketen sığır etlerine kıyasla daha yüksek miktarlarda Omega-3 yağ asitleri bulunur.

Zemin manda, çoğu kıyılmış sığır etinden daha düşük doymuş ve doymamış yağ içeriğine sahiptir, genelde kolestrolde düşüktür ve öğütülmüş sığır eti için 211’e karşı ortalama 143 kalorilik, 3 onsluk servis başına ortalama 143 kaloriye sahiptir. Bununla birlikte, eğer yüzde 95 yağsız sığır eti satın alırsanız, yağ içeriği manda benzerdir.

Çim beslenen hayvanlar, bir otlakta çimlerin üzerinde gezinir ve beslerler. Tane ile beslenen hayvanlar genellikle sık sık kalabalık koşullarda besleme alanlarında tutulur. Tane ile beslenen hayvanlara hastalık önlemek için antibiyotikler verilir ve bu antibiyotikler yediğimiz ete geçirilir. Çoğu manda çim beslemelidir, ancak emin olmak için etiketini kontrol edin.

Bazı insanlar, inison tadı, sığır etinden daha tatlı olduğunu iddia ediyor. Bu lezzetli bir et ve gamey değil. Beslenme profili ile birlikte, kıyma sığır eti için hazırlanan herhangi bir tarife mükemmel bir ek sağlar.

Biber ya da lazanya’ya zencefilli bison eklemeyi deneyin ya da köfte yapın. Burger için, et yalın olmadığı için yumurta, biraz teriyaki sosu veya başka nem eklemek isteyebilirsiniz. Eti kurutmayı önlemek için pişinceye kadar eti orta derecede düşük ısıda pişirin.