lavanta yağı parazitleri öldürebilir mi?

Bahçe parazitleri sadece bitkiler için zararlı değil aynı zamanda insanları ve evcil hayvanlarını da rahatsız edebilir. Pestisitler bahçelerinizden bu parazitleri yok ederken, potansiyel olarak toksik içerikler içerebilirler. Bu nedenle, birçok bahçıvan, toksik olmayan doğal ilaçlar arar. Lavanta esansiyel yağı, böcek öldürücü ve mantar önleyici özelliklere sahip olduğu için bir adaydır. Bahçenize püskürtülürse, herhangi bir toksik kalıntı bırakmadan bazı bahçe zararlılarını caydırmaya ve hatta öldürmeye yardımcı olabilir.

Lavanta esansiyel yağı, türüne bağlı olarak, ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılığı bölgelerinde 4 ila 11 arasında açık havada yetişebilen lavanta çiçeklerinden (Lavandula spp.) Elde edilir. Lavanta esansiyel yağı, genellikle, lavanta çiçeğinin buharla damıtılmasıyla veya bitki maddesinin konsantre özünü ve aromasını çıkarmak için mekanik olarak basarak, Ulusal Kanser Enstitüsüne göre yapılır. Az miktarda lavanta yağı yapmak için çiçek miktarının 200 katını bulmanız gerekir. Elde edilen yağ, ScienceDaily’e göre yüksek konsantrasyonlarda terpen, fenol, alkol ve aldehit içeriyor. Lavanta esansiyel yağı, aromaterapi alanında en sık kullanılır.

“Ekonomik Entemoloji Dergisi” nin Ağustos 2009 sayısında yayınlanan bahçe zararlıları üzerine lavanta yağı da dahil olmak üzere uçucu yağların etkileri üzerine yapılan bir araştırma, narenciye yağı içeren böcek sprey formüllerinin narenciye unu böceklerini ortadan kaldırdığını ortaya koydu. “Munis Entomoloji ve Zooloji” nin Ocak 2010 sayısında yayınlanan bir başka araştırmada, lavanta esansiyel yağı, börülce zararlı böceklerini (Callosobruchus maculatus F.) ortadan kaldırdı. “Biopesticides International” a göre lavanta yağı, sivrisinek ve keneleri caydırmaya yardımcı oluyor. Bu kaynaklar ayrıca, bu zararlıları ortadan kaldırmak için kullanılan lavanta yağı ile potansiyel olarak zararlı az miktarda kalıntı bıraktığını bildirdi.

Lavanta esans yağı, genellikle insanlar ve evcil hayvanlarda kullanmak için güvenlidir, ancak bitkilerinize zarar verebilir. Lavanta esansiyel yağlarında böcek öldürücü özelliklere sahip olan aynı aktif kimyasalların bazı herbisidal özellikleri vardır. ScienceDaily’ye göre, “Uluslararası Çevre ve Sağlık Dergisi” nde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmada, lavanta esansiyel yağı, köklerine uygulandığında yabancı otları öldürmeye yardımcı oldu. Neyse ki, petrol çok uzun süre toprakta kalmadı, bu yüzden gelecekteki büyümeye karşı kirletmedi. Bitkilerinize zarar vermemek için, inceltilmemiş halde lavanta yağı uygulamayın.

Parazitlerin bitkilerinize zarar vermeden caydırılmasına yardımcı olmak için, galon suya 4-8 damla lavanta esansiyel yağı karışımı ile püskürterek “Temel Yağların ve Aromaterapinin Kitabı” nı önerin. Güneş hasarının oluşma ihtimalinin en düşük olduğu akşam uygulamak. Bu sprey, bitkilerinizdeki küf ve mantarları temizleyebilir. Bitkilerinize herhangi bir lavanta yağı dökmek istemiyorsanız, pamuklu bilyelere uygulayın, her birine birkaç damla uygulayın ve zararlıları caydırmak için bahçenin çevresine koyun. Bununla birlikte, uçucu yağlar hızla buharlaşır, bu nedenle günlük değiştirmeniz gerekebilir. Bununla birlikte, lavanta yağı, bahçe parazitlerinden kurtulamayacağından, başkalarını caydırmak için bitki zararlı böcek ilaçlarını kullanmanız gerekebilir.