l-glutatyonun yararları

L-Glutathione, karaciğerde genellikle bulunan güçlü bir suda çözünür antioksidandır. Birincil işlevi, erken yaşlanmaya ve hatta kansere neden olabilecek serbest radikallerle savaşmaktır. L-Glutathione çoğunlukla hastalığın durdurulması ile ilgili birçok yarara sahiptir.

L-Glutathione, birçok proteinin senteziyle ilişkili olduğu için sağlığa birçok faydayla bağlantılıdır. Böylece, vücudun onarımı ve restorasyonu için yardımcı olabilir. Buna ek olarak, kanserojenler gibi toksinlerin metabolizmasına yardımcı olur. L-Glutatyon eksikliği, kas dejenerasyonu gibi yaşlanma belirtilerinin yanı sıra karaciğerdeki sorunlara da yol açabilir. Bu özel madde meyve ve sebzelerde bulunur. Örneğin domates, portakal, ıspanak ve karpuz L-Glutatyon içerir. Bununla birlikte, yemek pişirilir veya işlenirse, L-Glutatyon miktarı azalabilir.

L-Glutathione, bağışıklık sistemini güçlendirme yeteneğine sahiptir. Bunun nedeni, bağışıklık işlevinden sorumlu hücreler olan lenfositlerin çalışması ve çoğaltılması için L-Glutatyona ihtiyaç duymasıdır. Vücut daha sonra hastalıklarla savaşmak için daha donanımlıdır. Buna ek olarak, L-Glutathione, kan dolaşımında bulunan kolestrolleri de içeren yağların oksidasyonunu önleyebilir. Dolayısıyla, arterlerde plak oluşumu riski en aza indirgenmiştir. Bu önemli bir fayda arter tıkanması inme ve kalp hastalığına neden olabilir.

L-Glutathione, göğüslerde, ciğerlerde ve prostatta bulunan kanser türlerine karşı koruma yeteneğine sahiptir. Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği tarafından 2004 yılında yapılan bir araştırmada, plazmada yüksek sistein seviyelerinin meme kanseri riskini azaltabileceği keşfedildi. Sistein, L-Glutatyon üreten üç amino asitten biridir. Aslında L-Glutathione, kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavilerinin etkinliğini artırabilir.

L-Glutathione, yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kullanılabilir. Bu özel madde oksidatif strese karşı koruma yeteneğine sahiptir. Oksidatif stres, oksijen kullanıldığında oluşturulan serbest radikallerin ve vücudun onları detoks özümseme yeteneği arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Sonuç olarak, vücut daha kolay aşınmaya eğilim göstermektedir. Etkinliğini daha da artırmak için, L-Glutathione askorbik asit veya vitamin C ile birlikte alınabilir.

Karaciğer ve böbrekler, detoksifikasyon işlevleri ile bilinen hayati organlardır. Bunlar aynı zamanda en yüksek glutatyon seviyelerinin bulunduğu yerlerdir. İnsanlar düzenli olarak toksinlere maruz kalırlar; bu toksinlerin çoğu çevreye aittir. L-Glutathione karaciğerin düzgün çalıştığından emin olarak vücuda zararlı bir şekilde davranmalarını engeller. Bunu, konjugaz adı verilen bir enzim kullanarak vücuttaki toksinler ile bağlayıp onları dışarıya atarak yapar.