kuşlar ve akciğer hastalıkları

Kuşlar insana dostluk ve sevgi sağlarlar. Vahşi kuşlar kuş gözlem keyfi ve şarkılardan huzur hissi kaynağı sunar. Kuşlardaki hayata birçok avantaja rağmen, tehlikeler mevcuttur. Hem vahşi hem de evcil hayvan kuşlarının insanlarda ciddi, hatta hayati tehlike oluşturan akciğer hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir.

Kuşlara dokunmak, tutmak veya sevişmek, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre nadiren hastalıklara neden olur. Zoonotik bir hastalık olarak bilinen, kuştan insana hastalıkların büyük çoğunluğu, insan damla damlalar veya kuşun ürettiği gerçek dara solunduğunda ortaya çıkar. Güvercin bekçileri, güvercin meraklısı akciğer olarak bilinen bir hastalığa yakalanma konusunda uzun süredir bilinmektedir. Kaleci kuş tüylerinin tozunda güvercin proteinlerine yıllarca duyarlı hale gelir. Allerjik hastalık belirtileri bir yıl veya 20 yıl maruz kaldıktan sonra ortaya çıkabilir.

Chlamydiosis veya psittakosis normalde papağanlarda oluşur. Birleşik Devletler hükümeti, yasal olarak ithal edilen tüm kuşları karantinaya alıp hastalığı önlemek için onlara muamele ederek hastalığın yayılmasını kontrol altına almaya çalışmaktadır. Ne yazık ki, birçok evcil hayvan kuşu, satıldıktan ve tüylü bir dertli ile temasa girdikten sonra hastalığa yakalanmaktadır. Kuş kişi, enfekte olmuş pisliklerden gelen parçacıkları solunduğunda hastalığa geçmektedir. Michigan Eyalet Hükümetine göre, hastalık enfekte kuşların yasadışı ithaline bağlı olarak ABD’de devam ediyor.

Vahşi kuş pislikleri, özellikle de güvercinler, kriptokokozun yayılmasına neden olur. Hastalık sadece akciğerleri değil aynı zamanda insanların beyin ve omuriliğini de etkiler. Enfekte olan kuş pislikleri alanlarında oynamak, piknik yapmak ve yürüyüş yapmak solunumun oluşmasına neden olabilir. Hastalık kedilere ve köpeklere yayılır, ancak hayvanlar yoluyla insanlara geçemez.

Akciğer hastalıkları genellikle kuş bireysel olarak 5 yaşın altında olduğu veya bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiği zaman kuşlara aktarılır. Bebekler çok duyarlı görünmektedir. HIV / AIDS’li insanlar kuşlar için büyük özen göstermelidir. Kanser tedavileri ile bağışıklık sistemlerinin zayıfladığı kişiler, ayrıca, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, kuşlara bağlı akciğer hastalıklarının tedavisinde yüksek risk altında görünüyor.

Kuş koruyucular, kuşları tam bir kontrol için yılda bir kez kendi veteriner hekimlerine götürmelidir. Birçok kuş, hastalık belirtilerini vahşi genetik içgüdülerinden kök salmış bir hayatta kalma mekanizması olarak gizlemektedir, böylece sahipleri evcil hayvanlarının acı çektiğini bilmeyebilirler. Akciğer rahatsızlığı belirtileri gösteren kişiler, derhal aile hekimlerinden tıbbi yardım almalıdır. Akciğer hastalıkları hızlı bir şekilde ilerleyebilir ve tedavi edilmediği takdirde genellikle ölümcül hale gelir.