Köpek için iyi veya kötü aşılar mı?

Herhangi bir tıbbi prosedürün riskleri ve faydaları vardır, ancak aşıların köpekler için sağladığı faydalar, sözde risklerden daha fazladır. Köpekler için önerilen çekirdek aşılar nadiren ciddi yan etkilere neden olur. Ve aşılar köpeğinizi kuduz gibi hayatı tehdit eden hastalıklardan almalarını engeller. Bunun üzerine, birçok alanda yasalar hem halkı korumak hem de köpeğinizi korumak için köpekler için aşı yapılmasını gerektiriyor.

Bir aşı, vücudun spesifik bir hastalık organizmalarına karşı kendini savunmaya hazırlayan bir tedavidir. Bunu, bir şekilde gerçek bir enfeksiyonu taklit eden bir ajana bağışıklık sistemini getirerek yapar. Bu madde, zayıflamış ya da ölü virüsleri ya da bakterileri, bir patojene ait proteinleri ya da bir bağışıklık tepkisini tetikleyen diğer maddeleri içerebilir. Bağışıklık sistemi enfeksiyona hazır hale getirildiğinde, köpeğin vücudu hastalık yaratan organizmalarla savaşacak ve köpek şimdiye kadar kendileri ile karşılaşırsa bir dayanak oluşturabilecektir.

Aşıları çekirdek ve çekirdek olmayan aşılara bölebilirsiniz. Çekirdek aşılar, tüm köpeklerin hastalık için ASPCA tarafından önerildiği aşılardır. Bunlar, köpekler için çok tehlikeli, insanlar için tehlikeli veya son derece yaygın ve bulaşıcı olan hastalıkları içerir. Çekirdek aşılar kuduz, parvo ve distemper virüsüne karşı aşılar içerir. Bir veteriner, diğer köpeklere ve yerel endemik hastalıklara maruz kalma gibi bir köpeğin risk faktörlerine dayalı olmayan çekirdek olmayan aşıları önerecektir. Veteriner hekiminizden bir atış zamanlaması hazırlanacaktır çünkü bu hastalıkların riski bir köpek yaşlandıkça değişmektedir.

Aşıların ana faydası, bir köpeği bir hastalığa yakalama olasılığı daha düşük olmasıdır. Hiçbir aşı zamanın yüzde 100’ünde çalışmaz. Ancak, yeterli sayıda köpek bir toplulukta bir aşı elde ederse, bir avuç köpek bağışıklık bulunmuyor olsa bile, bir hastalık dayanak altına alamaz ve yayılamaz. Ayrıca, aşıların önemli halk sağlığı yararları vardır. Birleşik Devletlerde, çoğu köpek ve kedinin kuduza karşı aşılandığı için, köpekte ve dolayısıyla insanlarda hastalık nadirdir. Bununla birlikte, yaygın köpek aşıları olmayan gelişmekte olan ülkelerde insan kuduz vakaları daha yaygındır. Aşılar hem köpekleri hem de insanları korur.

Tüm tıbbi tedavilerin riskleri vardır ve bunları veterinerinizle görüşmeniz gerekir. Bununla birlikte, aşıların riski düşüktür. Aşılara en sık verilen tepki, herhangi bir enjeksiyondan kaynaklanabilen enjeksiyon bölgesinde ağrıdır. Bazı köpeklerde aşılar bazen hafif bir ateş üretir. Ciddi reaksiyonlar sık ​​görülen aşılarla nadirdir ancak gerçekleşmiştir. Bazı köpeklerin aşı maddelerindeki alerjik reaksiyonları vardır. Veterineriniz yönettiği spesifik aşıların olası komplikasyonları hakkında bilgi verecektir.