kistik akne için en iyi tedaviler

Sivilce hafif formları iyi hijyen ve tezgah üstü topikal tedaviler kullanılarak başarıyla tedavi edilebilirken, cilt altında gelişen kistik akne tipik olarak bu yöntemlere tepkisizdir. Kistik akne şiddetli yara izi ve şekil bozukluğuna neden olabilir ve bir dermatologun müdahalesini gerektirir.

İzotretinoin, 16-20 hafta arasında günde bir veya iki kez alınan A vitamini türevi güçlü bir oral ilaçtır. Bu tedavi sivilce nedenlerinin tümünü ortadan kaldırdığı için şiddetli kistik akne için en iyi sonucu verir: aşırı sebum üretimi, tıkanmış gözenekler, bakteriler ve iltihaplanma.

İzotretinoin gelişmekte olan fetüslerde doğum kusurlarına neden olur ve bu nedenle çocuk yaştaki kadınlarda kullanımı dikkatle izlenir. Tedaviye başlamadan önce kadınlar gebelik testine başvurmalı ve iki doğum kontrol şekli kullanmayı kabul etmelidir. Gebelik testi de tedavi boyunca yapılır. Ayrıca, kadınların ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin iPLEDGE® izleme programına kaydolması gerekir.

İzotretinoin kistik akneyi gidermek için en iyi tedavi olmasına rağmen, iyi aday olmayanlar diğer tedavi yöntemlerine güvenmek zorunda kalabilirler. Büyük kistler ve iltihaplananlar cerrahi olarak doktorların ofisinde boşaltılabilir. Kistlere, üç ila beş gün içinde çözülmesine neden olan seyreltik bir kortikosteroid enjekte edilebilir.