kısaltmadan empanadas yapabilir miyim?

Empanadas, pişmiş veya kızartılmış doldurulmuş, katlanmış bir pastadır. Portekiz’de başlayan bu ürünler Latin Amerika, İspanya, Karayipler, Endonezya ve Filipinler’de de popülerdir. Kokulu veya tatlı olmasına bakılmaksızın, kısaltılmaksızın kolayca yapılırlar. Kısaltma, öncelikle hafif dokulu hamur elde etmek için fırında kullanılır. Kısaltılmanın yerine lezzetli sonuçlarla tereyağını kullanabilirsiniz. Tereyağı ile hazırlanmış bir empanada biraz daha yoğun bir hamur verir, ancak doldurmalarınızı pürüzsüz tereyağı tadıyla zenginleştiren bir ikramiye vardır.

Kısaltılma veya domuz yağı geleneksel olarak empanadas için hamur yaratmada kullanılır. Tatsız bitki kültülmesinin başlamasından önce, katı hayvansal yağ veya domuz pastırması hafif ve pürüzsüz bir pişmiş ürün elde etmek için kullanıldı. Bu yağlar doymuş yağ içerebilir, bu nedenle özellikle sağlıklı sayılmazlar. Ayrıca daha güçlü bir lezzet katarlar. Tereyağı, kısaltılması için pişirmenin tercih edilen yerine koyulmasına rağmen, nihai ürününüzün lezzet profilini değiştirebilir. Margarin, kısalma oranından çok daha yüksek bir su içeriğine sahip olduğu için yerine alternatif olarak kullanılması tavsiye edilmez ve daha gevrek bir pişmiş ürün üretmenin yanı sıra daha fazla kabuklu bir hamur da üretebilir.

Empanadas için hamur oluşturmak için un, tereyağı, şeker, tuz, yumurta sarısı ve su iyice karıştırıncaya kadar karıştırın. Pürüzsüz ve elastik olana kadar hamuru yoğurun. Hamuru bir silindir şekline koyun ve 30 dakika kadar soğutun. Soğutulduktan sonra 1½ inç dilimlere kesin. Her dilimi, hamurun yapışmasını önlemek için un kullanarak küçük daireler içine yuvarlayın. Hamur yuvarlak kullanarak dolguyu bir tarafın ortasına ekleyin ve hamuru katlayın. Kenarlar, bir çatal kullanılarak kapatılabilir veya hamur kenarını bir desene döndürerek kapatılabilir. Pastanın üstü, içeride neler olduğunu ayırt etmek için bir desenle süslenebilir.

Empanadas Tarihi, Londra, Ontario’daki El Amanecer restoranının web sitesinde yayınlanmıştır; empanada’nın pek çok ülkede popüler olmasına rağmen, hazırlıkları, dolumları ve pişirme teknikleri bölgeden bölgeye büyük farklılıklar gösterebilir. Pastalar ya kızarmış, Tucaman tarzı olarak anılacaktır ya da saltenalar olarak bilinen pişmiş olabilir. Pişirmeden önce bir yumurta yıkama veya eritilmiş tereya fırçalanabilir. Kolay kısayol için, kısaltma veya domuz yağı içerse de, mağazadan alınan hamur hamurundan yararlanılabilir.

Arjantin’de oldukça popüler olan empanadas, bir başlangıç ​​kursu olarak yenilir ya da kutlamalarda ve sokak festivallerinde servis edilir. Dolgular her ülkede farklı olmasına rağmen, klasik empanada küp veya kıyılmış tavuk veya sığır eti. Etle kırmızı biber ve kimyon pişirin. Soğan, haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, kuru üzüm veya doğranmış sebzeler et karışımına ilave edilebilir. El Amenecer’in tarihine göre, Filipinler’de, soya sosuyla doldurulmuş bir öğütülmüş et dolusu kullanılmaktadır. Adada bir başka popüler dolgu da sosis ve yumurta.

Şili ve İspanyol empanadasları genellikle balık veya deniz mahsulüne sahiptir ve kızarırlar. Bu empanada, tipik Latin Amerika empanadağından daha büyüktür ve genellikle kendi başına bir yemek olarak yenilmektedir. Dolgu için midye, karides, yengeç, sardalya, karides, ton balığı veya herhangi bir balık türü kullanılabilir. Peynir de lezzetli bir varyasyon için karışıma eklenebilir.

Empanadaslarda neredeyse her türlü sebze kullanılabilir. Mantar ve peynir, patates ve bezelye ve peynir ile ıspanak Güney Amerika genelinde mevcut popüler kombinasyonlardır. Ekstra protein için pişmiş tofu eklenebilir. Peynir empanadasları Arjantin ve Dominik Cumhuriyeti genelinde yaygındır ve genellikle gün ortası atıştırmalığı olarak yenilmektedir. Bolivya’da kızarmış peynir empanaları toz şekerle fırçalanır.

Meksikalı empanadaslar tatlı taraftalar. Dolgular arasında tatlı patates, kabak ve çeşitli meyveler bulunur. Banana empanadasları Bolivya ve Karayipler’de popülerdir. Her tür tatlı dolum, kızartılmış veya fırında pişmiş olan turplarla kullanılabilir. Genellikle şekerin cömert bir tozuyla servis edilirler. Fındık ve baharatlar dolguya eklenebilir. Bu tatlı empanadasları için, tatlandırmak için ekstra şeker ilave edilebilir.