kilo kaybı için siyah cohosh

Herb black cohosh kadınlar tarafından nesiller boyu menopoz semptomlarının tedavisinde kullanılmıştır. 19. yüzyılda, siyah cohosh diüretik olarak kullanıldı, ayrıca infertilite, menopoz semptomları, ağrılı menstrüasyon, jinekolojik koşullar ve ağrılı doğum da dahil olmak üzere birçok kadın hastalığın tedavisinde kullanıldı. Siyah cohosh’un bu semptomlar üzerindeki muhtemel etkisi, kanıtlar kusursuz olmamasına rağmen ot içindeki bir östrojen bileşene bağlı olabilir.

Black cohosh’un bildirilen yan etkileri, baş ağrısı ve mide rahatsızlığının yanı sıra kilo vermeyi de içerir. Aslında kilo alma, altı aya kadar siyah cohosh alan hastalardan sonra yapılan klinik araştırmalarda ortak bir yan etki olarak listelenmiştir. Zayıflama, siyah kohş terapisinin bir yan etkisi değildir.

Siyah cohosh, sıcak basması, ruh hali salınımı ve uykusuzluk gibi çeşitli menopoz koşullarının tedavisinde etkili olabilir. Çünkü siyah cohosh menopoz semptomlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır, kilo üzerindeki etkisi normal menopoz sırasında ortaya çıkan fizyolojik değişikliklerle bulutlanabilir. Klinik araştırmalar, siyah cohosh’un östrojen dahil insan hormonu düzeylerini etkileyip etkilemediğini kanıtlamamıştır. Bununla birlikte, gelişmiş menopoz semptomlarının raporları, siyah cohosh’un bir miktar hormonal destek sağladığını gösterebilir.

Siyah cohosh kullanımı, rahim, yumurtalık veya göğüs kanseri olan kadınlar veya endometriyozu olan kadınlar için önerilmez. Doğum öncesi yaştaki kadınların, hormon ve fetüs üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar kesin olmadığı için, siyah cohosh almaya cesareti kırılır.