kaprilik asitin faydaları

Kaprilik asit, doğal, bitki besin takviyesidir. Genellikle hap, kapsül veya tablet şeklinde alınır. Bu bitkisel yağ asidi hindistan cevizi, tereyağı veya hurma yağı ile ekstrakte edilir. Oktanoik asit olarak da bilinir ve anne sütünde bulunur. Caprylic acid, onlarca yıldır anti-fungal özelliklere sahip oldukları yönünde söylentiler dolaşıma girdi. Kaprilik asit düzenli olarak tüketildiğinde çok sayıda sağlık faydası oluşur.

Kaprilik asitin birçok pozitif terapötik kaliteye sahip olduğu düşünülür; bunlardan bazıları salmonella, beyaz kurt, kandidiaz ve gastroenterit gibi çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek ve yatıştırmaktır.

Kaprilik asitin en yaygın faydalarından biri, kandidiaz gibi mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırmaktır. Candidaaz (başka bir şekilde bir maya enfeksiyonu olarak bilinir), candida olarak bilinen maya benzeri bir parazit mantarının büyümesidir. Bu mantar bir kişinin bağırsak alanında bulunur. Pamukçuk, karın şişkinliği, kronik yorgunluk, depresyon ve çeşitli sindirim bozuklukları gibi diğer sağlıkla ilgili konularda bir yığın olmasına neden olabilir.

Omega 3 ve omega 6’ya benzer şekilde, kaprilik asit esansiyel bir yağ asidi olarak düşünülür. Esansiyel yağ asitleri, hemen hemen tüm vücut parçaları için önemli bileşenlerdir. Bir kişinin zihniyetini, canlılığını ve hatta büyümesini düzenlerler. Yağ asitleri, konsantrasyon, hafıza ve optimal fiziksel durum için gereklidir.

Kaprilik asit de bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede mükemmel bir yöntemdir. Kısa zincir uzunluğundan dolayı kolayca yağ hücrelerinin duvar membranlarından geçebilir. Bu, belirli bazı Streptococcus türleri ve Staphylococcus aureus’u içeren lipidlerle kaplı bazı bakterilerle savaşmada etkin ve etkili olmasına yardımcı olur.

Kaprilik asit birkaç mükemmel fayda sağlamasına karşın sık sık tatsız “kokulu” bir tadına sahip olduğu tarif edilir. Mide rahatsızlıkları ve mide bulantısı da dahil olmak üzere, kaprilik asit alımıyla ilişkili olası yan etkiler de vardır.