kalsiyum sitrat yan etkileri

Kalsiyum sitrat, sitrik asitten elde edilen kalsiyum tuzudur. Kalsiyum eksikliklerini önlemek ve tedavi etmek, sağlıklı diş ve kemikleri teşvik etmek ve kilo kaybına yardımcı olmak için kullanılan bir takviyedir. Suda çözünür olduğu için en kolay absorbe edilen kalsiyum formudur. Kalsiyum sitrat için bir takım uyarılar, yan etkiler ve kontrendikasyonlar bulunmaktadır.

Kalsiyum, sağlıklı kemiklerin ve dişlerin geliştirilmesi ve korunmasından sorumlu olmaktan ötürü, vücuda bir takım hayati fonksiyonlara sahiptir. Ayrıca sinir iletişimi iletimi, sağlıklı kalp kası işlevlerinin geliştirilmesi ve bir takım sindirim enzimlerinin aktive edilmesi için hayati önem taşımaktadır. Kalsiyumun başlıca gıda kaynakları arasında süt ürünleri ve yumurta bulunur; ancak bazı durumlarda kalsiyum sitrat takviyesi önerilir.

Birçok kişi doğal takviyelerin yan etkilerden veya komplikasyonlardan arındırılmış olduğuna inanmasına rağmen bazı yan etkiler az bulunurken diğerleri daha ciddi. Bir kalsiyum sitrat desteğinin alınmasının daha az problemli yan etkileri arasında şişkinlik, gaz (dev gaz), kabızlık ve esnetme sayılabilir.

Kalsiyum sitrat takviyesi almadan önce, eğer yüksek malum emilim sendromu, bağışıklık sistemi rahatsızlığı, Crohn hastalığı, Whipple hastalığı veya fosfat dengesizliği geçiriyorsanız, yüksek kalsiyum veya D vitamini seviyeniz varsa herhangi bir alerjiniz veya tıbbi durumunuz varsa doktorunuza danışın. Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktora danışmalısınız.

Kabızlık, mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu veya iştah azalırsa, derhal kalsiyum sitrat almayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Kalsiyum sitrat ile alınırsa olumsuz bir etkisi olacak birkaç reçeteli ilaç vardır. Bunlar arasında Dynacin, Achromycin V, Sumycin, Terramycin, Doxy, Vibramycin ve Monodox, D vitamini takviyeleri, alüminyum veya kalsiyum içeren antasitler, diğer kalsiyum takviyeleri ve digoksin de dahil olmak ancak bunlarla sınırlı olmayan tetrasiklin antibiyotikleri bulunmaktadır.