kalmış soğan bir gece boyunca toksik hale gelebilir mi?

Serin ve kuru bir kilerde muhafaza edildiklerinde soğanların nispeten uzun bir raf ömrü vardır, fakat bir tane doğranırsanız ve biraz geride bıraktıysanız, oda sıcaklığında bırakıldığında gecede bozgunlaşabilir. İki saatten fazla süredir oturan doğranmış soğan veya diğer sebzeleri yiyerek, onları büyüyüp çoğalan zararlı mikroorganizmalar yüzünden çok hasta olabilirsiniz.

Serin ve karanlık bir yere konulduğunda, kabuksuz soğanın ortalama raf ömrü dört ila altı hafta arasında değişir; soğanların tamamı soğutma gerektirmez. Soğanları kaldıysanız, oda sıcaklığında saklayın. Soğanları soyduktan veya doğrayınca, 40 derecede Fahrenheit veya daha düşük bir sıcaklıkta soğutulması gerekir. Soğanları, zararlı bakterilerin ve diğer bozulma mikroorganizmalarının zehirli olmamasını önlemek için soğutucunun içine iki saat içinde koymanız gerekir; Ontario Sağlık ve Uzun Süreli Bakım Bakanlığını önerir. Kıyılmış soğan soğumalarını, bir hafta kadar süreyle yeniden kapanabilir bir plastik torbaya veya sıkıca kapatılmış başka bir kapta saklayın.

Bakteriler ve mayalar da dahil olmak üzere birçok bozulma mikroorganizması doğranmış soğanlarınızda iki saat sonra soğutulmazlarsa çoğalmaya başlayarak potansiyel olarak yemek için tehlikeli hale getirebilirler. Ne yazık ki soğanlar bozulabilirken, sadece soğuğa baktıklarını veya kokladığını söyleyemeyebilirsiniz. Güvenlik gereği, bir gece buzdolabında bekletilmemiş soğanı atın. Bozulma bakterileri oda sıcaklığında 41 ila 135 ° F arasında gelişebilir, çünkü soğutma, Still Lasty web sitesine göre yaklaşık üç ila beş günlük bir raf ömrü olan pişmiş soğan soğanı için de gereklidir.

Kalan doğranmış soğanları saklarken, buzdolabında bile bakteri bulaşmalarını önlemek için onları çiğ et ve kanatlılardan uzak tutun. Eğer doğranmış soğan etler veya kirli yüzeylerle temasa girdiyse, soğumadan sağ çıkabilen, yemek için tehlikeli olan E. coli veya Salmonella gibi zararlı bakterilerle derhal bulaşabilirler. Kirli soğanları 135 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklara pişirirken bu patojenleri öldürebilirken soğan gibi soğutulmamış kıyılmış ürünler üzerinde oluşan kalıplar mikotoksinler olarak bilinen zararlı maddeler üretebilir. Pişirme bu toksinleri ortadan kaldırmaz ve yutulması halinde gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir.

İnanmak zor gibi görünse de, zararlı bozulma bakterilerinin sadece bir hücresi 41 saat ile 135F arasındaki sıcaklıklarda beş saat içinde bir gece boyunca daha az bir milyon hücreye çarpabilir. Bozulma bakterileri, sizi yutmadan 12 ila 72 saat sonra hasta edebilir, Texas Kooperatifi Uzantısı uyarısında bulundu. Kusma, baş ağrısı, ateş ve diyare dahil olmak üzere gıda zehirlenmesi belirtileri yaşayabilirsiniz, eğer bu soğanları koyunda tutmak için dondurulmuş ya da soğutulmuş olan soğanları yerseniz. Şüpheye düştüğünüzde, potansiyel olarak kirletilmiş soğanları, bir gecede buzdolabında soğutulduğunu bilmediğiniz sürece atın.