ıspanak ağzının faydaları

Diyetinize daha fazla sebzeler almaya çalışıyorsanız, meyve suyu sıkma, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Konsantre bir besin kaynağı olarak, ıspanak suyu pek çok kaloriz olmadan gerekli vitaminleri ve mineralleri sağlar. Besin alımınızı artırmak ve çeşitli sağlık yararlarının keyfini çıkarmak için suyu ıspanak ekleyin.

Meyve suyu ıspanağı, kemik sağlığını geliştirir. Ispanak, kalsiyumun yanında, A, C ve K vitaminleri ve magnezyum da dahil olmak üzere sağlıklı kemiklerde ihtiyacınız olan diğer besin maddelerini de içerir.

Ispanak, beta karoten, C vitamini ve manganez de dahil olmak üzere bir takım antioksidanların doğal bir kaynağıdır ve alımını gerçekten seviyeye indirebilir. Antioksidanlar, hücrelerinize zarar veren, DNA’yı değiştiren ve kalp rahatsızlığı ve kanser geliştirmek için bir risk faktörü olabilecek kimyasallar olan serbest radikallere karşı bir savunma mekanizması olarak işlev gören maddelerdir. Harvard Halk Sağlığı Yüksekokulu, bu yaşla mücadele eden besin maddelerini bir hap yerine ıspanak gibi sağlıklı yiyeceklerden almakta daha iyi olduğunu söylüyor.

Meyve sıkarak diyetinize daha fazla ıspanak elde etmek de kanınız için iyidir. Bir bardak çiğ ıspanak demir için günlük değerin yüzde 5’ini ve folat için günlük değerin yüzde 15’ini karşılar. Demir, alyuvarlarınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olurken, folat vücudunuzun daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesine yardımcı olur. Ispanak aynı zamanda kan üreten besinler olan az miktarda tiamin ve niasin içerir.

Bazıları meyve sıkmanın sebze yiyerek olduğundan daha iyi olduğunu söylüyor; çünkü vücudunuz besin maddelerini daha fazla emiyor, ancak MayoClinic.org’a göre bu iddiayı destekleyen bilimsel bir kanıt yok. Ispanak suyu verdiğinizde, çoğu vitamin, mineral ve phytonutrientleri alırsınız, ancak elyafın hiçbiri yoktur.