iş planlaması becerileri

Eğer mantıklı iş anlayışıyla heyecanınızı eşleştirirseniz, iyi bir iş planı geliştirmek daha kolaydır. İçeri girdiğiniz iş türünün ne kadar hoşlandığına bakılmaksızın, finansal ayrıntılar konusunda nesnel olmalısınız.

Zamanla işe yarayacak mallar veya hizmetler için uygun fiyatlandırma yapısını geliştirin. Müşterilere adil olan fiyatlandırma yapın, ancak fiyatlarınızın her çeyrekte iyi bir kar sağladığından emin olun. Çalışmalarınızdan sağlıklı bir kâr sağlamazsanız, işletmeniz masraflarını karşılayamaz ve büyümeye devam edemez.

İşletmeniz herkese hitap etmemelidir. Büyük olasılıkla, “çalışan yetişkinler” veya “yılda 50.000 dolardan fazla para kazanan insanlar” olarak müşteri hedeflemelisiniz. Ne satmayı ve reklamını nasıl seçtiğiniz belli bir müşteriye uymalıdır.

Üstün antikalar satıyorsanız, işletmenizi yukarı doğru hareket eden mahallelerin yakınında veya yoğun trafikli bir alana yerleştirin. Konumunuz yanlışsa, başarılı olmayı beklemeyin. Ucuz bir alan kiralamanın cazibesine kapılmayın, çünkü ucuzdur.

Çalışan bir ortamda reklam yayınlamayı planlayın. Örneğin, her hafta bir yerel radyo istasyonu aracılığıyla birçok müşteriyi seçerseniz, bir süre radyo reklamcılığı ile kalın. Radyo reklamcılığı müşterilere hizmet ediyorsa, gazetelere veya TV reklamlarına atlamayın. Neyin işe yaradığını yap.

Mümkünse işinizi yenileyin. Gelişen bir iş gibi görünmeyi planlamalısınız. Restoran menünüzde mobilya, ofis malzemeleri veya gıdalar tüketilmeyin. Açılış gününden başarılı görünmenize yardımcı olacak yeterli para ödünç almayı planlayın.

Haftalık, üç aylık ve yıllık bütçenizi planlamanıza yardımcı olması için bir iş danışmanının veya muhasebecinin yardımına başvurun. Masrafları ödeyebileceğinizi, stokta kalabileceğinizi ve bir kar üzerinde dönmeye devam edebildiğinizden emin olun. Önemli miktarda para ödünç almak riskli olsa da, işinizi ilerletmek için yeterli finansmana sahip olduğunuzdan emin olun.