İngiliz hava yolları, bir uçağı taşımamak için ne yapılması gerektiği konusunda talimatlar

British Airways, diğer havayollarında olduğu gibi, uçuşlarda yasaklanmış veya yasaklanmış eşyaların bir listesini tutar. Bu kısıtlanmış öğelerden bazıları gemiye getirilmeden önce havayolundan önceden onay alınmasını gerektirebilirken diğerleri – temel banyo malzemeleri gibi – önceden onay alınması gerekmemektedir ve yalnızca miktarları sınırlıdır. Ancak, onaylanan ve yasaklanan eşyaların listesi değiştirilebilir; bu nedenle, belirli bir hassas öğeyle ilgili sorularınız varsa, yolcuların daima havayoluyla irtibata geçmesi gerekir.

British Airways, uçakta herhangi bir yere taşınılması yasaktır. Bu öğeler, kısrak veya biber spreyi, her yere çarpma maçları, kendiliğinden yanabilen maddeler ve su ile temas ettiğinde yanıcı gazlar veren maddeler gibi etkisiz hale getirme cihazlarını içerir. Gaz tüpleri, boya, benzin, çakmak doldurucular, çözücüler, vernik ve ateş lambaları gibi yanıcı malzemeler de tamamen yasaktır. Ek yasaklanmış maddeler arasında oksitleyici maddeler, çamaşır suyu gibi organik peroksitler ve yabancı ot öldürücüleri ve böcek öldürücüleri gibi zehirli maddeler bulunmaktadır.

British Airways’in uçaklarda kısıtlı bir şekilde taşınmasına izin verilen çok sayıda öğe var. Seyahat edenlerin, gemide bu tür maddeleri taşımadan önce havayolundan bildirmeleri ve onayı almaları gerekir. Sınırlı maddelerin örnekleri arasında patlayıcılar, kuru buz, çığ kurtarma paketleri, kamp ocakları, yakıt konteynerleri, cıva dolu maddeler, kimyasal madde kontrolü ekipmanı ve su altı meşale lambaları ve havyalar gibi ısı üreten öğeler sayılabilir. Diğer kısıtlanmış maddeler, soğutulmuş sıvı azot içeren yalıtılmış paketler, yanıcı olmayan gaz tüpleri, tıbbi kullanım için oksijen ve diğer küçük silindirler ve tekerlekli sandalyeler veya pille çalışan aygıtlar gibi hareket kabiliyetleri içerir.

Boyutları veya miktarı kısıtlı iken diğer maddeler, British Airways uçuşlarına yine de izin verilir ve önceden bildirim yapılmasına gerek yoktur. Bu maddeler, aerosoller, alkollü içecekler, lityum pil içeren cihazlar, yedek lityum piller, güvenlik uyarıları ve saç spreyleri, parfümler ve ilaçlar gibi radyoaktif olmayan tıbbi veya tuvalet malzemeleri içerir. Diğer izin verilen-ancak kısıtlanmış olan kalemler, radyo-izotopik kalp pili, güvenlik uyumu, çakmak, hidrokarbon gaz içeren saç dökücü ve yanıcı olmayan toksik olmayan gaz tüplerini içermektedir.

Bir British Airways uçuşunda kısıtlı bir eşya taşımayı planlıyorsanız, rezervasyon anında ve kalkıştan sonraki 24 saat içinde havayolu şirketine başvurmalısınız.

Belli bir öğeden şüpheniz varsa, British Airways ile doğrudan iletişime geçmek en iyisidir.