faydaları, zerdeçal bitkisinin etkileri

Baharat zerdecik, Asya ve Hint yemek tariflerinde sıklıkla kullanılır ve ayrıca hardal ve bazı tereyağı gibi yiyen bazı gıdaları renklendirir. Hem zerdeçal hem de aktif bileşeni curcumin, potansiyel sağlık yararları için incelenmiştir. Herkes için güvenli olmayabileceğinden ek olarak zerdeçal almadan önce doktorunuza danışın.

Curcumin, anti-inflamatuar ve antioksidan olarak görev yapabilir ve ön kanıt, 2004’te Current Science’te yayınlanan bir makalesine göre, diyabet, enfeksiyonlar, virüsler, kanser, ülser, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolden korunmaya da yardımcı olabileceğini gösterir .

Zerdeçalı, ibuprofen veya asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlarınızı sınırlamanıza yardımcı olabilir. 2011’de Cerrahi Endoskopi’de yayınlanan bir araştırma, safra kesesi çıkarıldıktan sonra zerdeçal verilen hastaların, zerdecik almayanlara göre daha az ağrı ve yorgunluk yaşadıklarını ve böylece daha az ağrı kesici ilaç kullanmalarını sağladığını kaydetti. Ağrı kesici ilaçları sık sık uzun bir süre kullanmanız, ülserler gibi inme veya kalp krizi gibi mide problemleriniz için riskini artırabilir.

Bakterileri, virüsleri ve mantarları öldürme potansiyeli nedeniyle, zerdeç çok fazla kimyasal içermeyen yiyeceklerinizi korumak için yararlı olabilir. Tavuk ve diğer etler için bir marine yaprağı olarak zerdeçal kullanmak, özellikle limon ile birlikte kullanılıyorsa, gıda kaynaklı hastalık riskini sınırlamaya yardımcı olabilir, 2012 yılında International Poultry Science Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yine de bu gıdaları kümes için 165 derece Fahrenheit, kıyma veya domuz eti için 160 derece ve domuz veya sığır eti biftekleri, pirzola veya kızartma tozu için 145 derece olan güvenli bir iç sıcaklığa pişirmek.

Zerdeçal tipik olarak gıdalarda kullanılan küçük miktarlarda yan etkilere neden olmayacaktır. Bununla birlikte, büyük miktarda curcumin almak, karın ağrısı, ülser, hazımsızlık, gaz, mide bulantısı veya deri döküntüsü oluşturabilir. Safra taşı olan ve gebe olan insanlar, zerdeçal takviyelerini önlemelidirler. Zerdeçal takviyeleri kürtaja neden olabilir ve bazı ilaçlarla etkileşimde bulunmanın yanı sıra böbrek taşı riskini artırabilir. Elbette, alerjik bir reaksiyon olasılığı da vardır ve zencefil alerjisi olan insanlar zerdeçhilere karşı alerjik olma olasılığı daha yüksektir.