evimi kiralayabilir miyim?

Bir ev kiralamak, ev sahibinin mülk üzerinde ipotek ödemek için gelir yaratmak için kolay bir yol olabilir. Kiralanan birçok ev sahibi iki özelliğe sahiptir: biri kendileri için ve ikinci bir yatırım mülkü. Bazı ev sahipleri, ek gelir elde etmek için evlerinde bir daire veya oda kiralamayı da seçerler. Mülklerini kiralamayı seçenler, mal sahibi olmanın avantaj ve dezavantajlarını tartmalıdır.

Tek ev konut alanlarının çoğu, mülkiyet için düzenlemeler yapan yerel yönetim, ipotek şirketi veya diğer kuruluşların herhangi bir sonucu olmaksızın, sahibi tarafından kiralanabilir.

Evinizi kiralamanın en büyük avantajı, elde edeceğiniz öz sermayedir. Evlerini kiralamak isteyenler, onarım yapmak ve yükseltmeleri yapmak için kendi öz kaynaklarına erişebilir. Bu yatırımlar ayrıca kira için daha yüksek pazar fiyatına da neden olabilir. Çoğu mülk sahibi aylık ipotek ödemelerini aşan aylık bir kira bedeli alabilir.

Bir ev kiralamak da bazı dezavantajlara sahip olabilir. Bazı ev sahipleri, ev sahibi olmanın sorumluluklarını küçümserler. Ev kiralamak için en iyi adayı bulmalı, gerektiğinde evde onarım yapmalı ve kiracının her ayın zamanında ödeme yapmasını sağlamalıdır. Bazı ev sahipleri, kiracının kiralanmasından önce evdeki eşitliğe de ihtiyaç duyabilir, ancak kirayı doldurana kadar evi satamazlar.

Mülklerini kiralamayı düşünen her ev sahibi bir kirayı hazırlamalıdır. Kira, ev sahibinin yanı sıra kiracının hak ve sorumluluklarını belirleyen yasal olarak bağlayıcı bir belgedir. Kira bedeli, ödemenin yapıldığı tarih ve kiracının onarım talep etmesi için ne yapılması gerektiği hakkında bilgi içermelidir. Bazı ev sahipleri mülkte meydana gelebilecek yaralanmalar nedeniyle sorumluluk için ek maddeler de ekleyebilir. Ev sahipleri, bir eyalet kanunlarına uygun olduğundan emin olmak için bir kira sözleşmesi hazırlarken bir avukata danışmalıdır.

Sadece bir mülkiyete sahip ev sahipleri, evlerinde ekstra bir oda kiralamayı düşünebilir. Kiradan elde edilen kâr, ipotek veya ev iyileştirmelerinde ödeme yapılabilir. Bir oda kiralayarak kiracının ev sahibinin kişisel alanına erişmesine izin verdiği için, kira sözleşmeleri ortak alanların, gece misafirlerinin ve ortaya çıkabilecek diğer endişelerin kullanımı için kurallar sağlamalıdır.