eski kanepeleri hayata döndürmek

Oturma odaları, kanepelerdir ve aşınma ve yıpranma ücretini alır. Evcil hayvanlar, aktif çocuklar, dökülen yiyecekler ve kumaş üzerine yıllar süren kumlama süreleri, yıpranmış, pis ve sarkmış gibi görünen bir kanepeyi bırakabilir. Kanepenizi tamamen yeni bir görünüm için yeniden döşeyebilirsiniz, ancak bu, yeni bir kanepe almak kadar pahalı olabilir. Kanepenizin çerçevesi iyi olduğu sürece, birkaç kolay değişiklikle yeni bir hayat verebilirsiniz.

Eski bir kanepeye taze bir görünümü geri getirmenin en belirgin, ancak sık gözden kaçırılan yöntemlerinden biri de kapsamlı bir temizliktir. Hassaslık ve kir, farkına bile varmadan yerleşebilir. Birçok halı temizleme makinesi, halıyı şampuanlamak kadar kolaydır bir döşeme temizleme yapacak döşemelik ataşmanlara sahiptir. Başka bir seçenek el tipi buharlı temizleyicidir. Bu taşınabilir cihazlar lekeleri, kir, alerjenleri ve bakterileri yok etmek için buhar patlamalarını kullanıyor. Kanepenizi temizlemeden önce, uyarılar için üreticinin etiketini okuyun. Koltuğunuz ipek veya antika ise, profesyonel hizmetler aramak en iyisidir, ancak çoğu kumaş kendin yapmak için güvenlidir. Rengin hızlı olduğundan ve kumaşın temizlemeye izin verdiğinden emin olmak için yastığın altındaki gizli bir nokta ile başlayın. Temizleme formülünü ambalaj talimatlarına göre karıştırın ve döşemede veya buharlı temizleyiciyi bir kanepede kullanmak için üreticinin yönergelerini izleyin.

Kanepeniz temizlendikten sonra, yeni, yeni bir görünüm kazandırmak için yalnızca birkaç dokunuşa ihtiyaç duyabilirsiniz. Yeni atma yastıklar kanepede canlanır ve çeşitli yönlerde dekorasyon tarzınızı alabilirler. Yün, yassı yastıklar sömürge veya kırsal tarzda bir kanepeye uygundur. Çiçek baskılar çoğu dekorasyon stili için yeterince geleneksel. Saten kumaş, ilgilenmek için yeterince parlaklığa sahip olsa da, ezici ya da yapışkan değildir. Salonunuzda nötr bir renk düzeni varsa, aydınlık atış yastıklarıyla monotonluğu önleyin. Soğuk akşamları sıcaklık ve renk ekstra bir dokunuş için kanepenin arkasına bir atkı battaniye örtün. Yastıklarınızı belirleyen bir atış seçin.

Sarkma koltuk minderleri, koltuğunuzu eski ve yorgun görünür hale getirir. Minderleri yeni köpük veya biraz fazla dolgu ile doyurabilirsiniz. Koltuk minderlerinin arkasındaki fermuarları arayın. Fermuarlar yoksa, dikiş ripper kullanmanız ve dikkatli bir şekilde arka dikişleri açmanız gerekir. Eski köpük ara parçalarını çıkartın ve aynı ebattaki yeni köpük eklemek için bir tane bir zanaat mağazasına veya döşeme dükkana götürün. Yastıklar köpük değilse de tüy veya çarpma halinde ise, sarkık alanları doldurmak için küçük avuç yeni çarpma ekleyin. Yastık kılıfı yerleştirildiğinde yatağı yatay olacak şekilde ayarlayın.

Temizleme ve küçük dekorasyon dokunuşları yeterli değilse, bir kınnablosun kanepenizi yeni bir şeye değiştirir. Bir tabakayı bir kâğıt kapak olarak kullanabilir veya çok ucuz, pamuklu kanepe kapakları satın alabilir, takılı olmayan kumaşla iyi bir görünüm elde etmek zordur. Kanepe boyutuna yakın olan gergin, monte edilmiş slipkabaralar çok daha düzenli ve şık görünüyor. Kılıfı yerinde tutmak için, kanepeyi sırt ve koltuk minderlerinin arasına iyice sıkıştırın ve kumaşı koltuk minderlerinin ön kenarına iterek tutturun. Kapaklar çok çeşitli renk ve desenlere sahiptir, bu nedenle oturma odanızı tamamlayan ve bunları gördüğünüzde neşelendiren bir kap tercih edin.