diş hekimi olmanın faydaları

Bir diş hekimliği mesleği, güçlü bilim becerileri ve ellerinizle çalışma olanağı gerektirir. Prospektif dişhekimleri genellikle dört yıllık lisans eğitimini tamamlar ve bunu takiben dört yıl daha diş hekimliği okulu yapılır. Dişhekimleri ayrıca devlet lisanslama sınavlarına girmelidirler ve uzmanlık, lisansüstü eğitimden sonra en az iki ila dört yıl gerektirir. Kalifiye olduktan sonra diş hekimleri toplulukta saygın bir yer edinmekte ve bir çok yararı ile bir meslek edinmektedirler.

Dişhekimleri, ortalama işçiden çok daha fazla maaş alırlar. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre, genel diş hekimlerinin 2013 yılı itibariyle ortalama yıllık geliri 164.570 dolar. Karşılaştırma yoluyla, tüm meslekler için ortalama yıllık ücret 2013 yılında 46.440 $ oldu. Bazı uzmanlar genel dişhekimlerinden daha yüksek ücret almaktadır. Örneğin, ortodontistler 2013 yılında ortalama gelir 196.270 dolar, oral ve maksillofasiyal cerrahlar ise ortalama 218.960 dolar idi.

Dişhekimleri başkalarına hizmet etmede ve hastanın sağlığının iyileştirilmesinde yardımcı olmaktan memnuniyet duyabilirler. hastalarına dişlerini nasıl bakım yapacaklarını öğretmek, ciddi diş problemlerini önlemeye yardımcı olurlar. Restorasyonlar sayesinde, ağrıyı hafifletir ve insanlara dişlerini daha uzun süre tutmalarını sağlarlar. Diş hekimleri ayrıca diş beyazlatma gibi kozmetik işlemler de yapıyor ve bu da hastalarının görünüm ve kendine güveni artırabilir. Bazen diş hekimleri, Amerikan Dişhekimleri Birliği’ne göre kanser gibi ciddi hastalıkları teşhis ederek hayat kurtarır.

Kendi alanlarında, diş hekimleri spesiyaliteler ve çalışma ortamları konusunda seçim yapabilirler. Genel dişhekimliği pratiği yapabilir veya pediatrik diş hekimliği, diş hekimliği halk sağlığı, ağız cerrahisi veya ortodonti gibi dokuz tanınmış spesiyaliteyi takip edebilirler. ADA’ya göre, diş hekimlerinin yaklaşık yüzde 80’i pratisyen hekimler. Dişhekimleri başka bir dişhekimi için çalışabilir veya kendi işini veya ortaklığını başlatabilir. Öğretim ve araştırmanın yanı sıra, diğer kariyer seçenekleri arasında silahlı kuvvetler, kamu sağlık kurumları veya hastaneler için çalışma yer almaktadır.

Bir dişhekimliği kariyeri, profesyonellerin işlerini ve kişisel hayatlarını dengelemelerine yardımcı olan belirli bir esneklik düzeyi sağlar. Bazı diş hekimleri hastalarının rahatlığı için akşamları veya hafta sonlarını çalışırken bazıları belirli günlerde veya kısmi günlerde hastaların zamanlamasını önler. Çoğu diş hekiminin tam gün çalışmasına rağmen, birçok diş hekimi geleneksel emeklilik yaşından sonra yıllarca yarı zamanlı bir program çizmeye devam eder.

ABD’deki dişhekimliği mezunlarının umutları, arz taleple yetinmeyecekleri için oldukça elverişli, BLS’in öngördüğü gibi. İstatistik Bürosu, diş hekimleri için 2012 ve 2022 yılları arasında yüzde 16, tüm işlerde yüzde 11 daha fazla pozisyon bekliyor. Yaşlanan ABD nüfusunun dişhekimliğine olan ihtiyacı ve artan kozmetik işçiliğin popülaritesi bu hızlı büyümeye katkıda bulunacaktır. Daha eski diş hekimlerinin emekli olması durumunda ek işler açılacaktır.