cilt bakımında kafein yararları

O sabah kalkış ve hareket etmenizi sağlayan bir fincan jöle de cildinize bir katkı sağlayabilir. Hem kahve içeceklerinden, kahve kahvelerinden oluşan bir uyarıcı hem de diüretik kafein, cilt bakımının farklı alanlarındaki etkinliği nedeniyle çeşitli cilt bakım ürünleri ve kozmetiklerinde giderek yaygınlaşmaktadır. Çok kısıtlı olan kafein, göz kremleri ile selülit tedavileri arasında geniş bir yelpazede bulunan ürünlerdir.

Kafeinli göz kremleri ve jeller şişmeyi azaltır, göz farı gölgelerini azaltır ve şişkinliği azaltır. Kirlilik ve dehidrasyon gibi tahriş edici maddeler ince cildi ve gözde çevresindeki hassas damarları kolayca etkileyebilir ve koyu halkalara ve sıvı tutmaya neden olabilir. Kafein, kan dolaşımını arttırarak ve suyun dokudan çekilmesini sağlayarak, daha geniş uyanık bir görünüm elde etmek için kısa vadede şişmeyi azaltarak çalışabilir. Kafein doğal bir anti-inflamatuar madde ve inflamasyon ve kızarıklık mücadele yardımcı olabilir. Kafein, vazokonstrüksiyona neden olan – kan damarlarını küçültme yeteneği – rosaceayı hedefleyen ürünler için yararlı olan cildin kızarıklığını sakinleştirmeye ve azaltmaya yardımcı olur. Etkileri geçicidir, bu nedenle iltihabı kontrol etmek için günlük olarak ürünleri kullanmanız önemlidir.

Selülit yumuşatma tedavileri geçici olarak yumruları ve darbeleri yumuşayan kafeini içerebilir. Kafein gibi diüretikler, hücresel görünümünü azaltan sıkılaştırıcı bir etkiye sahip olan ciltteki yağ hücrelerinden sıvı çekmek yardımcı olur. Bu etkiler geçicidir; ürünleri kullanmayı bıraktığınızda selülit geri döner.

Cilt sıkılaştırıcı kremler ve kırışıklık azaltma serumları gibi yaşlanmayı önleyici ürünler, kafeinin güçlü antioksidan özelliklerinden yararlanmaktadır. Serbest radikallerin oksidasyonu hücrelere zarar verir ve kırışıklıklar, renk değişikliği, sarkma ve hatta cilt kanseri gibi bir takım cilt problemlerine neden olur. Kafein esaslı ürünler serbest radikallere saldırır ve hasarın onarılmasına yardımcı olur, bu da cansız ve hasar görmüş cildin görünümünü iyileştirebilir. Güneş ışıltılı müstahzarlarda veya temellerde topikal olarak uygulanan bir madde olan kafein cildin fotosentasyonunu durdurmaya yardımcı olabilir. Düşük aktif bileşen içeriğine sahip ürünler etkisiz olabilir; daha yüksek konsantrasyonlarda aktif bileşen içeren kaliteli ürünleri bulmak için etiketleri karşılaştırmak önemlidir.

Kafein içeren saç dökülmesi restorasyon şampuanlarının saç büyümesine yardımcı olabileceğini iddia edenler, Almanya’daki Jena Üniversitesi’nden Dermatoloji ve Alerji Bölümü’nden Ocak 2007’de çıkan bir çalışmada destekleniyor; bu, kafeinin in vitro test sırasında saç büyümesini uyardığını buldu. İnsan kafa derisi üzerindeki kafeinin etkilerini ve uzun vadeli faydalar için potansiyelini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.