Çan biçimli çiçekler ve uzun ömürlüler

Çan biçimli çiçekler, masal cazibesi ile zarif bahçeler. Koruyucu yapraklardan utanarak gözlemleyen küçük çiçekler veya görkemli ağaçların kollarından basan büyük, cesur kümeler olabilirler. Mütevazı, mürten olan çan, soğanlı bitkiler, çalılar ve her çeşit uzun ömürlü süsle. Bahçıvanlar, baharla sonbahar arasında neşeli, renkli çanların geçtiği tılsım çizgilerini şımartmak için bu süs bitkilerini kullanabilirler.

Güney katalpa’nın (Catalpa bignonioides) çan şeklindeki çiçekleri, 10 ila 20 bahar çiçeklenme kümelerinde ortaya çıkar. Parfümlü, beyaz çan sporları sarı renkte, mor çizgili boğazlar. Uzun kahverengi tohum tohumlarına yol açarlar. 25-40 feet yüksek ve geniş ağacın dallarında kalp şeklinde, soluk yeşil yapraklar da yaz gölgesi sağlar. Beyaz fener ağacının (Crinodendron patagua) ince dallarının oval, kürklü yeşil yaprakları ve küçük, beyaz çan çiçeklerinin yaz sapları vardır. Bu Şili yerlisinin mumlu, 3/4-inç çiçekler uzun ömürlü kırmızı meyveler kümeleri üretirler. Kısmi gölge ve nemli, iyi drene edilmiş toprak her iki ağaca da uygundur.

Japon pierisi (Pieris japonica), baharın erken dönem çiçeklerini üç mevsimi çekici yeşillikle birleştirir. Yeni yaprakları kireç yeşili rengini açmadan önce bronzlaşır ve derin yeşil renkte olgunlaşır. Kokulu çiçekleri, soluk yeşil veya kırmızımsı yeşil tomurcuklardan basamaklı kümeler halinde açılır. Bir önceki yaz aylarında tomurcuklar oluşur ve pieris’in kış ilgi alanına katkıda bulunur. Bu geniş yapraklı dökmüşün iyi bir drenaja, kısmen tam tonuna ve nemli toprağa ihtiyacı vardır. Sarı zarlar (Tecoma stans) yerli tropik bir çalıdır. Hafif kış iklimlerinde, birkaç yıllık koku veren sarı çan çiçeği kokusu üretir. Olgun çalı 20 metre yüksekliğinde, sarkan dalları sivrilen yeşil yapraklarla süslüyor. Tecoma, güneşli, bereketli, iyi drene edilmiş bir alan gerektirir.

Çok yıllık, bahardan ilkbahar sonbahar çanları getirir. Yıl, mavi-yeşil, oval yaprakların kemer kökleri ile gölge seven, 12 ila 24 inç uzunluğundaki Virginia mavikülü (Mertensia virginica) ile başlayın. Kök dalları boyunca soluk pembe tomurcuklar küçük, çan şeklinde mavi çiçeklerin hassas kümelerine açılır. Göz alıcı bahar görüntüleri için bu kadar uzun süre kitle yapın. Benekli çalı (Campanula maculatum) 5 inç yeşil yaprak kütükleri ve yaz uzun beyaz veya pembe mor benekli çiçek çiçeği ile nemli, iyi drene edilmiş toprakları aydınlatır. 2 inçlik çiçekleri kemerli saplar üzerine kümelendirir. Cırtlak sarısı balmumu çanları (Kirengeshoma palmata), 3 ila 4 ayaklık, düz mor gövdeli, yemyeşil, yeşil yeşilliklerden oluşur. Bahar yılı sarı çanların yaz ve sonbahar kümeleri ile çaldırmaya yardımcı oluyor. Üst dallarını taçlandırıyorlar. Bu uzun ömürlü gölgede ve iyi drene edilen nemli topraklarda gelişir.

Chequer lily (Fritillaria meleagris) renkleri Nisan bahçelerinde lavanta, beyaz, kahverengi ve gri benekli çanlara sahiptir. Rengârenk, 2 ila 3 inçlik çiçekleri 15 inç başlığın başını sallayarak açabilirsiniz. Damalı zambakın uzun, çimenlik yaprakları bloğu izleyerek geriye döner. Bu, kısmi gölge ve iyi drene edilmiş, zengin topraklar için bir ampuldür.