büyük çiçek saksılarının altındaki plastik şişeleri kullanabilir miyim?

Konteyner bahçeciliği, apartman dairelerinde veya sınırlı alana sahip diğer alanlarda yaşayan insanlar için bir alternatiftir. Yükseltilmiş kaplar ayrıca diz çökmüş ve dayamış olan insanlar için de uygundur. Büyük tencere toprakla doldurmak pahalı olabilir ve bu büyük tencere kir ile doldurulduğunda ağırdır. Tencere, plastik şişelerle kısmen doldurulurken, bu kaygıları giderirken, bahçenize ekstra bir “yeşil” ekler.

Tencerenizin tabanını eski plastik soda şişeleri ile doldurarak, aksi halde olduğundan daha az saksı toprağı kullanabiliyor olabilirsiniz. Büyüyen bitkilere bağlı olarak, kapaklı soda şişeleri, su şişeleri veya benzer boyuttaki diğer kaplarla, büyük çiçek tarlalarını yarıya kadar üçte birine doldurabilirsiniz. Buna ek olarak, daha az toprak kullandığından, sterilize edilmemiş topraklarda bulunan bitki hastalıklarının yayılma riskini düşürürsünüz ve daha az bitki yiyecekleri veya gübreye ihtiyaç duyabilirsiniz, zira toprağın kendisi için daha az şey kaybedersiniz.

Kaliteli saksı topağı ile doldurulmuş büyük bir saksı ağırdır ve özellikle pişmiş toprak veya seramik ekici kullanıyorsanız, hareket etmek zordur. Kapları tekerlekli kaplarla kaplamak bile bazı bahçıvanların bu pislik kapları taşımasına izin vermeyebilir ve büyüklüğüne bağlı olarak konteyneri sadece hafif pozlama için neredeyse imkansız kılmak için döndürebilirsiniz. Kirin yarısını veya fazlasını elemek suretiyle, ağırlığı keskin bir şekilde kesersiniz, kaplar gerektiğinde yerlerine yerleştirmeyi çok daha kolay hale getirir.

Kapakları şişelere bıraktığınızdan emin olduğunuz sürece kapları kısmen soda şişeleri ile doldurmak gerekli drenaj düzenlemelerini sağlayacaktır. Şişeleri içeren alanı su ile doldurursanız, plastik doldurulmuş bölüm, kendinden sulanan özel saksıların hazneleri ile aynı amaca hizmet ettiğinden, konteynır bahçesini daha az suya atmanız gerektiğini de görebilirsiniz. Bahçenizin hortumunun ucunu alttaki bölüme kadar darbe alanına itin ve su ile doldurun. Sıcak, kuru iklimlerde bile, her geçen gün değil, haftada bir kez su içebilirsiniz.

Bitki kaplarınızı doldurmak için plastik şişeler kullanmak, “yeşilleşmenizi” ve çevreye çeşitli şekillerde yardımcı olmanızı sağlar. Şişelerin yeniden kullanılması, hızlı bir şekilde çökmeyen bir aşırı çöp ile ilgili endişeleri hafifleterek bir depolama alanına girmemesi anlamına gelir. Suyu pota tutarak, şişeler aynı zamanda sıcak yaz aylarında veya kuraklık dönemlerinde önemli olan kaynakların korunmasına katkıda bulunur.