bulaşık makinesinde kavanozları sterilize edebilir miyim?

Konserve projenizin ailenizin – güvenli bir şekilde – aylarca keyfini çıkarabileceğiniz leziz gıdaları üretmesini sağlamak için temiz, sterilize kavanozlarla başlayın. Kavanozları bulaşık makinesinde sterilize etmek cazip olsa da, bu kullanışlı cihaz kavanozları güvenle sterilizecek kadar sıcak olmayan suyu kullanıyor. Doğru sterilizasyon yalnızca konserve işlemi için sahip olduğunuz aksesuarları kullanan bir adım daha gerektirir.

Kavanozlar, güvenli sterilizasyon için kaynar suda (212 Fahrenhayt) 10 dakika tamamen batırılmalıdır. Çoğu ev bulaşık makinesinde suyun en yüksek sıcaklığı, 140 derece Fahrenhayttır; bulaşık makinesinin yıkama devri ne kadar uzun olursa olsun kavanozları sterilize etmez.

Kavanozları sıcak suyla elle yıkayın veya bulaşık makinesindeki bir döngüyle çalıştırın. Temiz, boş kavanozları bir teneke kutuya veya büyük stok kabına yerleştirin ve kavanozları sıcak (kaynar olmayan) su ile kaplayın; kavanozların üstleri suyun yüzeyinin en az 1 inç altında olduğundan emin olun. Suyu kaynatın ve kavanozları 10 dakika kaynatın. Sterilize kavanozları hala sıcak iken konserve maşa ile çıkarın ve tahliye edin. Sıcak kavanozları temiz bulaşık makinesinin üzerine koyun ve hemen konserve işlemine başlayın.

Jöle, reçel veya turşu gibi herhangi bir gıdayı kaynar suyla karıştıran bir tencerede 10 dakikadan az süreyle işlenecekseniz, yiyecek koymadan önce kavanozları steril etmeniz gerekir. Bir basınçlı teneke kutuda işlenecek kavanozları sterilize etmeniz gerekmez.

Kaynamış kavanozlar, konserve gıdalar yoluyla yayılabilecek görünmez mikropları barındırabilir. Bu mikroplar gıdanın tadını ve dokusunu değiştirebilir ve gıdalar tüketilirse hastalıklara neden olabilir. Bir kavanozdaki yiyecek renk değişikliği belirtileri gösteriyorsa, üstü tekrar koyun ve atın. Şişmiş kapakları olan kavanozları da atın. Emniyetli olup olmadığını belirlemek için asla renksiz yiyecekler tadın; hastalık 誘 getiren mikroplar tatsız olabilir.