borik asit gümüşümsten kurtulabilir mi?

Gümüşbalığı, dünyanın her yerinde 250 tür tarafından temsil edilen kanatsız, tarama yapan böceklerdir. Evdeki yaygın çeşitlerin adı, bu el değirmen nişastasının temel besin unsurunu belirten Lepisma saccharina’dır. Onlar sadece hala en ilkel böceklerden değil, aynı zamanda evinizde giyim, duvar kağıdı, halı, kitap ve kuru gıdaları beslemek için altı yıla kadar yaşayabilirler. Henüz duymadıysanız, borik asit gümüşi balıktan kurtulabilir.

Borik asit doğal olarak deniz suyu, volkanik kül, bazı bitkilerde ve neredeyse tüm meyvelerde bulunur. Boraks gibi çeşitli minerallerde de bulunur. Borik asiti donanım atölyelerinde ve bazı eczanelerde bulabilirsiniz; burada borasik asit veya ortoborik asit olarak da etiketlenebilir. Bununla birlikte, borik asidi ticari boraks ile karıştırmayın. İkincisi süpermarketlerin temizlik ürünleri bölümünde satılan bir dezenfektan ve çamaşır yıkama güçlendiricisidir ve gümüşi balıkları öldürmeyecektir.

ABD Çevre Koruma Ajansı’na göre, borik asit, 1948 yılından bu yana gümüşümanın kontrol edilmesi için bir böcek ilacı olarak kullanılmak üzere onaylandı. O zamandan beri, EPA’ya 180’den fazla böcek ilacı ürünleri, aktif madde olarak borik asit ihtiva ediyordu. Ajans ayrıca borik asit ve bileşiklerinin insanlarda düşük toksisiteye sahip olduğunu ve konut kullanımı için genellikle güvenli olduğunu tespit etmiştir.

Sıvı borik asit gümüşi balıkları da dahil olmak üzere böcekler tarafından yutulduğunda zehir gibi davranır. Toz haline getirilmiş borik asit aynı toksik etkiye sahiptir ancak aynı zamanda doğrudan temas ettikten sonra böceklerin dış kabuğunu dehidrate eder.

Evinizdeki gümüşbalığından kurtulmak için sıvıdan ziyade toz haline getirilmiş borik asit kullanmak daha pratik ve daha güvenlidir. Bunun nedeni, tozun dökülmesi daha az risk altında tutulması ve tutulması daha kolaydır. 1 yemek kaşığı birleştirerek gümüşbiçim için ev yapımı bir borik asit yemi yapabilirsin. toz haline getirilmiş borik asit, ince kıyılmış yulaf ve çorba kaşığı bir fincan ile. şekerin. Bu yem, yırtık kağıt atıklarıyla dolu bir kaba yerleştirildiğinde, gümüşbalı balığı, kağıdın nişastasına çekilecektir. Kâğıdı yemek, kalıntı borik asit içereceği için onları zehirleyecektir. Gümüşbalığı ayrıca, borik asit ile direkt olarak temasa girer ve cildini kurutacak olan materyalleri tarar.