bira mayası ve kene önleme

Bira yapımı için bırakılan bira mayası, birçok sağlık faydasına sahiptir. Bir kullanım geleneksel olarak pire ve kene püskürtmek için olmuştur. Bunun işe yaradığını kanıtlamak için çok az bilimsel kanıt bulunsa da, arkasındaki fikir aklımdadır: bira mayası kene ve pireleri kanın asiditesini yükseltir. Elma sirkesi de aynı prensibe göre çalışır.

Bira mayası, bira yapımının yan ürünlerinden biridir: Bira üretiminde kullanılan pek çok maya türü vardır, ancak Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre daha yaygın olanlardan ikisi Saccharomyces boulardii ve Saccharomyces cerevisiae’dir. Yıllardır besin takviyesi olarak kullanılmıştır ve antibiyotik ile ilişkili diyare ile yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, B kompleks vitaminlerinin çoğunda yüksek, ancak kırmızı ette bulunan ve genellikle vejetaryen bir diyetten yoksun olan B vitaminlerinden biri olan B12 vitamini değil. Bira mayası aynı zamanda krom ve selenyumda da yüksektir. MAO inhibitörleri alan kişilerde sıklıkla depresyon için öngörülen ilaçlar kontrendikedir.

Pireler ve keneleri itmek için bira mayasını köpeklere tablet şeklinde verebilirsiniz. Vetinfo4dogs.com’a göre, genellikle tadı seviyorlar. PetMD tarafından sağlanan PETA.com ile ilgili bir makaleye göre, sarımsak ile karıştırılmış köpekler için bira mayası, pireleri ve keneleri itmekte etkili. Makale, bira mayasının tek başına kediler için çalışacağına, ancak sarımsağın atlanacağına dikkat çekiyor. Bira mayasının işe yaradığına dair kanıt, ya bira mayasında bulunan B-vitamin kompleksinin hayvana faydalı olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği ya da pırı ve keneleri püskürten kan asidik hale getirdiği gerçeğine dayanır. Townsend Bülteni’nde Rose Marie Williams’ın yazdığı bir makale, bir köpeğin bağışıklık sistemini pire ve keneleri uzak tutmak için sağlıklı tutmanın önemini anlatıyor. O, pire ile istila edilecek yaşlı ve hasta köpek olduğunu not eder. Hayvanları B-kompleks vitaminleri de dahil olmak üzere iyi bir diyetle beslemek, bağışıklık sistemini sağlıklı tutmanın bir yoludur. Vetinfo4dogs.com, bira mayasının kanın asiditesini artırdığını belirtti. Kokusu nedeniyle pireleri ve keneleri de püskürten sarımsak ile karıştırıldığında etkili bir itici olabilir. Iki çorba kaşığı. Köpek suyuna eklenen elma sirkesi de aynı etkiye neden olabilir.

Kene önlemenin diğer yöntemleri arasında uzun pantolon ve çorap giymek ve köpek için eski çorap veya tişört giymek için bilezik üretmek dahildir. Keneler, uzun bir çimde bir memelinin vücudunun sıcaklığı için beklemektedir. O sıcaklığı hissettiklerinde, atlıyorlar. Eğer onlara takılıp kalacak hiçbir şey yoksa (kıyafetler yüzünden) düşecekler. Kene önlemenin diğer bir yöntemi, turunçgil esans yağlarının uygulanmasıdır. Pireler ve kene turunçgil kokusu tarafından alınır. PETA.com’daki makaleye göre, evcil hayvanınızın katına limon suyu bile zararsız ve potansiyel olarak etkili bir önlem olarak uygulayabilirsiniz.