bir zümrüt yeşil arborvitae güneş / gölge karışımına dayanabilir mi?

Doğu arborvitae cinsi Smaragd, Emerald veya Emerald Green adlarıyla daha sık satılmaktadır. Yassı, pürüzlü ve daima yeşil olan iğnelerdeki spreyleri dik duran, sütun şeklindeki silüeti yoğun bir şekilde örter; bahçe çitleri veya perdeleri oluşturmak için olağanüstü bir çalı haline getirir. Karışık bir sınıra da çekici bir dikey vurgu yapar. Kısmi güneşe kadar yetişen en iyi şey, gün boyunca güneşin ve gölgenin karışımından sağ kurtulmasıdır. Güneş ışığı ne kadar çok olursa o kadar iyi olur. Zümrüt arborvitae, 12 ila 15 feet boyunda ve 3 ila 5 feet genişliğinde olgunlaşır. ABD Tarım Bakanlığı Bitki Yetiştirme Alanları 2b – 7’de büyütün.

Dalların ve iğnelerin en yoğun ve tam büyümesi için, günde en az altı saat doğrudan güneş aldığı kısmi güneşe tam olarak koyun. Arborvitae kısmi gölgede büyür, ancak alışkanlık çok daha gevşek ve açık hale gelir. Gün boyunca güneşin ve gölgenin kayan bir karışımının bulunduğu yerde otururken Zümrüt arborvitae’yi canlı tutar, ancak daha fazla güneş ışığına maruz kalana kıyasla hızlı veya tam bir çalı olarak beklemeyin.

Güney Amerika Birleşik Devletleri’ndeki güneş ışığının kalitesi ve yoğunluğu ve sıcak yazlar, Zümrüt arborvitae’nin güneş ile gölgede oluşan bir karışımda büyüyüp sağlıklı görünmesini sağlar. USDA 6 ve 7 bölgelerinde veya daha yüksek rakımlarda, yaz mevsiminde daha güçlü güneş ışınları, gölgeli gölgede bile yapraklara daha fazla ışık enerjisi sağlar. Daha kuzeyde, güneşin açısı daha düşük, daha yoğun, bu yüzden lekeli gölge fotosentez için fazla ışık sağlamaz ve çalı biraz daha incedir ve gevşek görünebilir. Sıcak yaz bölgelerinde, öğleden sonraki en sıcak kısımdaki gölge, kuru topraktan stres azaltmak için bir yararlar olabilir.

Yaprak dikenli ağaçlar baharın sonundan itibaren Zümrüt arborvitae üzerine gölge yaparsa, çalılar yetişir ve daha iyi görünür, çünkü ağaçlar çakılmadıkça daha fazla güneş ışığı arborvitae’ye ulaşır. Arborvitae, çamların olduğu gibi her daim ağaçlar altında dikilirse, gölge yıl boyunca ortaya çıkar. Sürekli yeşil ağaçların altında dikilmiş olsanız, çalıların hırpalı görünmesini bekleyin.

Güneş ile gölge karışımına ekilirse, toprağın verimli, nemli fakat iyi drene edilmesi hayati önem taşır. Düşük ışık ile birleşen ıslak toprak, kök çürüğü ve diğer mantar hastalıklarının gelişimini hızlandırır. Gölgelik koşullarında Zümrüt gövde çevresinde iyi hava dolaşımı da ıslak zemin veya yeşillik sorunlarını azaltır. Topraklar kuruyunca nemli ise ve sulama kolaylıkla sağlanamazsa, kökleri kurulduktan sonra arborvitae sağlık dolu bir hal alabilir. Ekimden sonraki ilk altı ila 12 ay boyunca kök topunu eşit derecede nemli tutun, önce sadece yağışın benekli gölge lokasyonunda bitkiyi sürdürmesine izin verin.