bir yağmurlama sistemini hangi sıcaklıkta kışlamak gerekir?

Sprinkler çiminizin sulanmasına ve en iyi şekilde bakılmasına yardımcı olur. Ancak, sulama sezonunun sonunda, yağmurlama sisteminin suyun sistemin içinde donmaması ve hasar görmesi için kışlatması önemlidir. Kışlama zamanlaması hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bunu zamanında yapmamak olası etkileri, yağmurlama sisteminizin kışlasma zamanı konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

Sıcaklıklar düşmeye başladığında, yağmurlama sisteminizin kışlamasını düşünmenin zamanı geldi. Hatlarınız ilk sıkı dondurmadan önce bir hava kompresörü kullanarak boşaltılmalı veya dışarı atılmalıdır. Dış hava 0 Fahrenhayt derece altına düştüğünde sert bir donma olur. Donma noktasının altında, bir sprinkler sisteminin en kritik bileşenleri bazıları zarar görebilir. Yılın ilk donması beklendiğinde gazetede veya televizyonda yerel hava durumu raporlarına göz kulak olun. Genel bir kural olarak, sisteminizi ilk donma beklenenden en az bir hafta önce kışlamalısınız. Bitkiler zaten kuru kış mevsimine hazırlandığından, çimeniniz o sırada düzenli sulama olmadan hayatta kalacaktır.

Sezonun ilk donmasından önce borularını havaya uçuramazsan, içerideki suyun donması muhtemeldir. Dondurucu suyun genleşmesi için yer yokken, borular büyük bölümlerde çatlamaz veya patlayabilir. Dondurulmuş borular, boruların yer altına yerleştirilmesinden dolayı yapılacak en masraflı ve zorlu onarımlardan biridir. Bu tip hasarlardan kaçınmanın anahtarı, donmadan önce hatlardan olabildiğince suyun boşaltılmasıdır.

Su da sprinkler kafalarının içinde kendiliğinden donabilir. Dondurulmuş su genişledikçe buzun basıncı yağmurlama başlıkları arasından çıkabilir. Diğer bir olası etki, suyun yağmurlama borusunun plastik gövdesi içinde genişlemesi ve yağmurlama borusunun yan tarafına kırılmasıdır. Su, memeyi yerden yukarı iten küçük besleme borusunun içinde de dondurabilir. Bu problemlerden herhangi biri, yağmurlama sisteminin başını yeni bir ünite ile değiştirmenizi gerektirir.

Manifold, yağmurlama sisteminin kalbidir. Bu cihaz, bir ana boru ve birleştirilmiş birkaç valfden oluşur. Valfler, manifold ana hattından fıskiye suyunun geri kalanına su akışını denetler. Ana boru içinde suyun donmasına izin verilirse, plastik parçalanabilir ve bağlı valflere zarar verebilir. Hasarlı bir manifoldun değiştirilmesi, yağmurlama sisteminin onarımının en emek gerektiren kısmıdır ve manifold içerisinde olabildiğince çok su boşaltarak önlenmelidir. Çoğu manifoldun boşaltma kolaylığı için bir drenaj kapağı vardır.