bir şakayık kesimden yayıp çoğaltabilir miyim?

Büyük, renkli çiçekleriyle ödüllendirilen, ilkbaharda şakayık (Paeonia spp.) Çiçek açar. İki temel şakayık türü arasında, büyümeye en çok sahip olduğunuz kişi, 2 ila 8 arasında ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılığı bölgelerinde sağlam olan otsu bahçe şakasıdır (Paeonia lactiflora). Uzun boylu büyüyen ağaç şakayağı (Paeonia suffruticosa) ağaçtan ziyade odunsu bir çalıdır ve çeşitliliğe bağlı olarak 2 ila 9 arası USDA bölgelerinde yetişir. Her iki tip de kışın uyku moduna geçerler. Sadece ağacın şakayıkları kesimden kök salıyor. Otsu şelaleleri bölünerek veya tohumdan geçirin.

Kesim yapmadan önce, hastalık önlemeye çalışmak için öğütücü alkolle ıslanmış bir bezle öğütücü bıçaklarını silin. Ardından, nemli bir yarım perlit karışımı, yarım turba ile delikli temiz bir 2 inç tencereyi doldurun. Yeni, berrak, 1 galonluk bir plastik torbaya hazır olun.

Ağaç şakayık kökleri yaz sonlarında alınan yarım olgun kesimden en iyi. Yarısı olgunlaşan kesme işleminde ucu hâlâ aktif olarak büyüyor ancak sapın orta sertleşmeye başlıyor. Bazen daha hızlı büyüyen, daha yumuşak yeni bahar da kök salıyor. 3-4 yaprak içeren 4-6 inç uzunluğunda bir kesim yapın ve alt yaprağı veya ikisini çıkartın.

Kök uçunu köklendirme hormonuna daldırın böylece kesim biter ve yaprakların çıkarıldığı yerler kaplanır ve ekstradan sarkarak çıkarılır. Bir kurşun kalem veya çubuk ile köklendirme maddesinin ortasında bir delik açın, kesimi son yaprak çıkarma yara geçmiş olan yere yerleştirin ve karışımı sıkıca sarın. Tencereyi plastik torbaya yerleştirin ve torbayı kapatarak parlak, dolaylı ışığa yerleştirin. Günde birkaç kez çantanın içine siste. Köklenme ortamını nemli, ancak hantal değil tutun.

Harekete direnip güçlenmediğini görmek için birkaç hafta sonra kesim işlemine hafifçe çekerek köklenme olup olmadığını kontrol edin. Yeni yapraklar oluşmaya başladığında, kesimin kök salması iyi bir işarettir. Köklendirme başlarken plastik çantayı çıkarın, köklendirme ortamını nemli tutun. Kökleştirici maddenin bir arada tutulması için yeterli kökler oluştuğunda, perlit veya vermikülit ihtiva eden, topraksız bir saksı karışımını kullanarak, derhal su ile çalkalayan 3 inçlik delikli bir saksıya kesmeyi nakledin.

Otsu şakayıklarını yaymak için, 3-10 yıl rahatsız edilmeyen bir bitki seçin. Sonbaharda mevcut her bitki örtüsünü kesin ve bitki kökleri etrafında dikkatli bir şekilde kazın ve onları mümkün olduğunca az hasarla toprağa kaldırın. Kök sisteminin köklerinin kaynaştığı bitki tacından uzanan kalın, etli yumrular bulacaksınız. Kökleri ve taçları ortaya çıkarmak için toprağı sallayın, gerekirse yıkayın ve gözler olarak adlandırılan tepedeki çarpmaları bulun. Bu bahar aylarında yeni kaynaklara dönüşür.

Alkole maruz bırakılan keskin bir bıçakla, tacın her biri üç ila beş göze ve bazı köklere sahip parçalara bölünmesi. Kesilmiş yüzeyleri bir mantar ilavesi ile tozlayın ve bahçedeki bölünmeleri toprak yüzeyinin 1 ila 2 inç altındaki gözlerle yeniden püskürtün.

Çoğu ağaç ve bahçe şakayında tozlaştıklarında tohum oluşturabilir. Bununla birlikte, bazı çeşitler ve melezler sterildir ve tohum oluşturmazlar. Tohumdan yetişen bitkiler, ebeveynlerle aynı özelliklere sahip olmayacağından, hangi çiçek renginin veya formunun bekleneceğini bilmiyorsunuzdur. Siyah, yuvarlak tohumları olgunlaşır kazanır, genellikle çekirdek bölmesi parçalanmaya başladığında toplayın.

Drenaj delikli 6 inçlik kapları, perlit veya vermikülit içeren topraksız bir karışımla doldurun, tencerenin üst kısmına 2 inçlik alan bırakın. Karışımın üzerine tohum ektikten sonra, onları 1 inç karışık ve suyla kaplayın

Bahçedeki zeminlerdeki kapları jant haline getirin, kapları sulanmaya devam edin. Kış gelmeden önce bunları 2 inç malç ile örtün. İlk yıl bir kök oluşturacak ve ikinci yılı bitirecekler. 2. veya 3. yılda genç bitkileri bahçeye naklet. Beş yıla kadar çiçekler görmeyi beklemeyin.