Bir köpeğin karnı başa dönebilir mi?

Bir köpek midesinde ağrısız ve çoğu kez ölümcül bir durum olan şişme olayı bükülebilir. Tıbbi olarak gastrik dilatasyon / volvulus olarak bilinen köpek, bir köpek çok hızlı bir şekilde bir yemek yediğinde ortaya çıkabilir. Köpeğin karnını yeniden konumlandırmak için hızlı bir işlem gerekir, aksi takdirde yavrunuz bir dizi tıbbi sonuçla karşı karşıya kalabilir. Bir mide şişmesi durumunda tamamen ters çevrilmesi mümkündür.

Bir köpek yemeğini yedikten hemen sonra yemek yemeye başlarsa ya da şiddetle egzersiz yaparsa, kabartması gelişebilir. Karın kasları bükülür ve kendilerini açar, organın içindeki veya dışındaki herhangi bir akışı keser. Midesi yalnızca hafifçe bükülebilir veya ağır vakalarda tamamen ters çevrilebilir. Yiyecek midede sindirilir olmaya devam eder ve gaz halindeki oluşum işlem sırasında midesini şişirir veya şişirir. Durum acı çeken bir köpek için acı verici olur. Karın hızla şiştiğinde, verimsiz kusma veya öksürme girişiminde bulunabilir veya sallama gibi şok belirtileri gösterebilir.

Derin göğüslü yavrular ve yaşlı köpekler olduğu gibi, büyük cins köpekleri şişmeye karşı daha duyarlıdır. Tork derecesi bir köpeğe göre değişir. Karıştırılmış bir köpek sıvı kaybına ve elektrolit dengesizliğine hızlı şekilde maruz kalabilir, bu da diğer organlara 20 dakika gibi kısa sürede zarar verir. Florida Üniversitesi Küçük Hayvan Hastanesi web sitesine göre, derhal tedavi gören köpeklerin yüzde 80’inin hayatta kalma oranı var.

Bükülmüş veya baş aşağı bir mideden muzdarip olan bir köpek derhal tıbbi bir uzman tarafından görülmelidir. Nadir durumlarda, bir veteriner köpeğin karnının dışından mideyi yeniden konumlandırabilir, ancak çoğu durumda ameliyat gereklidir. Mideyi açmadan ve orijinal konumuna geri döndürmek kan akışını kısıtlayabilir ve kalp hasarına neden olabilir. Köpeğinizin ameliyat olması durumunda, veteriner gastroplexy adlı ikincil bir prosedürü seçebilir ve böylece gelecekte baş aşağı döndürme olasılığını azaltmak için mideyi karın duvarına yapıştırır.

Köpeğinizin ameliyat dışında şişme olaylarına karşı önlemenin en iyi yolu hakkında veterinerinize danışın. Fermente karbonhidratları ve tahılları yavrunun diyetinden ayırmak gibi diyet değişiklikleri önermiş olabilir. Ayrıca, küçük, sık yemekler için tercih edebilirsiniz. Köpek hızlı yiyen biri olursa, yemeğini bir fırın tabakasına yayın veya köpeğinizin yemesini yavaşlatmasını ve yemekten zevk almasını sağlamak için yükseltilmiş bir merkezi olan bir besleme kabını kullanın.