bengal kedi sağlık sorunları

Domesticated Bengal kedileri, yabani atalarının ve ev kedilerinin kişiliklerinin benzersiz işaretleri ile nispeten yeni bir ırktır. Yetiştiriciler bu cinsi mükemmelleştirmeye devam ederken, kedi meraklıları arasında dostça ve popüler bir hayvan haline gelmişlerdir. Ancak, akrabalı yetiştirme, Bengal kedilerini belirli genetik hastalıklara daha yatkın hale getirdi.

Bengal kedileri yüz yüze görülen önemli bir sağlık sorunu ilerleyici retinal atrofi veya PRA’dır. Bu hastalık, gözdeki reseptörlerin bozulmasına ve sonunda kedinin kör olmasına neden olur. Bu hastalık, her iki ebeveynin de yavrularına geçebilmesi için sahip olması gereken resesif bir gen tarafından taşınması nedeniyle daha az görülür hale gelmektedir. Bununla birlikte, bu geni taramak için bilinen herhangi bir yol yoktur, bu nedenle yetiştiriciler, yavru kedilerinin semptom içermeyeceğini garanti edememektedir.

Bengal kedilerinin de katarakt geliştirme olasılığı daha yüksektir. İnsanlarda da yaygın olan bu göz problemi, göz merceğinin opak hale gelmesine ve böylece hayvan kör olduğunda tamamen görme kaybına neden olur. Bununla birlikte, düzeltici ameliyat kedinin görüşünü geri yükleyebilir.

Bengal kedileri için bir diğer artan endişe, hipertrofik kardiyomiyopati (kalp kasının kalınlaşması) ve dilate kardiyomiyopati (kalp kaslarının inceltilmesi) olarak bilinen iki ortak kalp rahatsızlığının varlığıdır. Bu koşullar her iki kalp gerektiği gibi kan nakli engeller. Her iki hastalık da birkaç dışa yön bulgusuyla ortaya çıktığından, kediler genellikle sağlıklı görünmelerinden sadece birkaç saat sonra kritik hastalanırlar. Bu hastalıklarla ilgili araştırma şu anda eksik.

Bengal kedileri arasında sık karşılaşılan diğer bir durum olan kedi inflamatuvar bağırsak hastalığında, sindirim sisteminin içinde yaşayan bir enfeksiyon, gıdaların doğru şekilde sindirilmesini önler. Bu sindirim sorunları, kedinin sıklıkla ishal ve kusma yaşamasına neden olur ve dehidrasyona neden olabilir. Kedi IBD genellikle diyet ve ilaç yoluyla kontrol edilebilirken, tedavi edilmediğinde dehidratasyon ölümcül olabilir.

Kedi lösemi tüm kediler için bir tehlike iken, Bengal kedileri buna özellikle eğilimlidir. Erken belirtiler zayıflık, yorgunluk ve kilo kaybı içerir. Durum kötüleştikçe kediler ateş, tümör ve nöbetler geliştirir. Hastalık sonraki aşamaya girdikten sonra neredeyse her zaman ölümcül olur.

Bengal kedilerinin özellikle hassas mideleri vardır ve kontamine olmuş gıdalardan hasta olma ihtimalleri daha yüksektir. Bu nedenle, bu kediler masa hurdaları yememelidir. Aynı zamanda, bir indirim markası yerine kaliteli bir kedi maması’na yatırım yapmak da yararlıdır.