bakteriyel cilt kızarıklıkları

İnsan derisi bakterilerle doludur. Bu mikropların çoğu zararsızdır, ancak bir insanın sert cilt bariyerini aşmaya çalıştıklarında, kaşıntılı ve kızaran döküntülere neden olabilirler. Çoğu cilt enfeksiyonuna stafilokok veya streptokok bakterileri neden olur ve zamanla ve bir doz antibiyotik ile tedavi edilir. Ciddi enfeksiyonlar, ortaya çıktıklarında cilt kesiklerini ve sıyrıkları temizleyerek ve sık elle yıkamak suretiyle önlenebilir.

Küçük çocuklarda sık görülen bu döküntü çoğunlukla staf bakterilerinden kaynaklanır ve strep bakterileri nedeniyle enfeksiyonların daha küçük bir yüzdesi bulunur. İmpetigo hastası genellikle burun ve ağız çevresinde kızarıklıklar meydana getirir ve kabarcıklar sonunda patlar ve kurur; sarımsı kahverengi kabuk bırakır. İmpetigo nadiren ciddidir, ancak bulaşıcıdır. Döküntü, cilt için antibiyotik merhemlerle veya oral antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Kabarcıklar yüzeysel ve yara izi bırakmayın.

Strep veya staph bakterileri, cildin daha derin enfeksiyonlarına (selülit) neden olabilir. Cilt şişmiş, kırmızı ve sıcak görünür ve döküntü hızla yayılabilir. Selüliti olan insanlarda ateş de olabilir. İmparatorun aksine, selülitler bulaşıcı değildir çünkü derinin daha derin katmanları etkilenir. Selüliti olan insanlar oral veya intravenöz antibiyotikler için bir doktor görmeli veya vücutta tehlikeli bir bakteri enfeksiyonu riski taşıyor.

Staph bakteri bir saç follikülüne girdiğinde, folikülit olarak adlandırılan kaşıntılı bir döküntü oluşturabilir. Saç köklerinin etrafındaki daha derin enfeksiyonlara furunkles denir veya kaynar; ağrılı ve sıcak olabilir. Aynı bölgede kaynayan bir koleksiyona karbonsül adı verilir. Bir kaynama alanı temiz ve kuru tutulursa tek başına temizlenebilir, ancak karbonsüllerin enfekte olmuş sıvıyı boşaltmak için bir doktora ihtiyacı olması muhtemeldir.

Pek çok bakteri cildi döküntüsü kendiliğinden temizlenir, ancak nadir bulunan bazı çeşitleri daima bir doktor bakımı gerektirir. MRSA olarak da bilinen Metisiline dirençli stafilokok aureus gibi hastalıkları içerir. Adından da anlaşılacağı üzere, staph bakteriler bu deri döküntüsü neden, ancak bu belirli bakteriler ortak antibiyotiklere dirençlidir. Diğer bir ciddi hastalık ise, Lyrics hastalığına, yani insanlara kellikle geçirilen borrelia bakterilerinin neden olduğu hastalıktır. Hastalığın erken belirtileri karakteristik bir boğa-göz deri döküntüsü içerir ve tedavi edilmezse kalıcı nörolojik hasara neden olabilir.