azalea bitki mantarı

Sağlıklı açelyalar herhangi bir manzaraya canlı renk katar. Bu bitkiler mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça duyarlı olduğundan önleme güzel çiçeklerini korumanın anahtarıdır. Enfeksiyonlar belirlendikten sonra mantar ilaçları bazı mantar hastalıklarını tedavi etmek veya bastırmak için kullanılabilir.

Phytophthora kökü çürük mantar yetersiz drene toprakta yetişir. Sarı renkte yapraklar, daha küçük yeni büyüme ve erken yaprak damlası belirtileri içerir. Kökler gevrek hale gelir ve kırmızımsı-kahverengi bir renge dönüşür. Köklerin çoğundan daha fazla bulaştığı için bitki solup ölür. Fungisitler hastalığa yakalanmazlar, sadece mantarları bastırırlar. Hastalığa dirençli açelyalları seçerek ve iyi boşaltılan yataklarda dikerek bu mantarları önleyin. Phytophthora kökü lekesi semptomları, toprak demir eksikliği ile karışabilir.

Yaprak tokluğu, açelyalara ciddi zararlar vermez. Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan bulaşıcı yapraklar yoğunlaşır; soluk yeşil kıvrılır ve renk neredeyse beyaz olur. Enfeksiyon yayılırken, beyaz tozlu bir kaplama taşları kapatır. Erken yakalanırsanız, kalınlaşmış kıvırcık yapraklar elle çıkartılabilir. Bitki hasarının hafif olması nedeniyle fungusid genellikle gereksizdir.

Petal blight fungus sadece açelyal bitki üzerindeki çiçekleri etkiler. Renkli yapraklarda minik beyaz lekeler, beyaz yapraklarda pas rengi lekeler görülür. Enfeksiyon ilerledikçe spot boyutu artar ve yapraklar sümük haline gelir. Çiçekli sezonda serin, yağışlı hava, yaprak dökülme ihtimalini arttırır. Enfekte olmuş çiçekleri çıkarın ve yok edin ve çiçek tomurcuğu açmaya başladığında Benomyl gibi bir mantar ilacı uygulayın. Çiçeklenme döneminde beş günde bir gelecek tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

İyi kurulmuş açelyalar dalların yaralanmasına daha yatkındır. Kuraklık ya da aşırı ısı gibi çevresel baskılardan dolayı ağırlaşan enfeksiyon, dalların solmasına neden olur ve enfekte olmuş dallar üzerinde erken yaprak damlasına neden olur. Mantar öldürücüler, dal bitkisinin kontrolünde etkili değildir. Bunun yerine, hastalıklı dalları renk değişiminin birkaç inç altına budayın. Mantarın bitkinin sağlıklı kısımlarına yayılmasını önlemek için her kesik arasında kesme makinesini alkolle dezenfekte edin.

Zarar vermeden daha çirkin görünüyor, sonbahar aylarında toz küfü ortaya çıkıyor. Beyaz toz benzeri bir kaplama yaprakları kaplar ve erken yaprak damlasına neden olur. Yaprak damlası ciddileşirse Bayleton gibi bir fungisid kullanılabilir. Genellikle 2-3 uygulama gereklidir.

Yaprak pas mantar yaz ortasında belirir ve yaprakların üstlerinde sarı lekelere neden olur. Yaprak altlarındaki pas rengi lekeler portakal renkli sporlar üretir. Enfeksiyon ilerledikçe, ciddi yaprak damlası oluşur. Islak yapraklar yaz sonu ve erken sonbahar boyunca enfeksiyona devam etme şansını artırır. Çiçek yatakları etrafında ölü yaprakları temizleyerek mantarın aşırı kışlamasını önleyin. Hemlock ağaçları ayrıca yaprak pas mantarıyla enfekte olabilir, bu da açelallerin her yıl yeniden enfekte edilmesine neden olur.