atletik eğitim araştırma konuları

Atletik eğitim araştırmaları, sadece antrenörlere ve elit atletlere fayda sağlamaktan çok daha fazlasını yapar. Spor yapan veya çalışmaktan hoşlanan herkes, bilimsel araştırmaya dayalı en iyi egzersizleri ve eğitim yöntemlerini öğrenmekten yararlanabilir. Eğitim araştırmaları, tehlikeli uygulamaları ortaya çıkararak insanların daha fazla güvenlikle egzersiz yapmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, sporla ilgili efsaneleri ve egzersizleri ağızdan ağız yoluyla geçiren şeyler ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Konuyla ilgili bulabileceğiniz araştırma konuları neredeyse sınırsızdır.

Atletler, eğiticiler ve rahat egzersiz yapan kişiler, hangi egzersizlerin belirli hedeflere ulaşılmasında en iyi yardımcı olabileceğini ve bu etkinlikleri nasıl doğru bir şekilde gerçekleştirileceğini açıklayan araştırmadan yararlanır. Örneğin, Amerikan Egzersiz Konseyi gibi kuruluşlar hangilerinin, belirli kasların en fazla aktivasyonuna neden olduğunu belirlemek için farklı egzersiz türlerini sık sık incelemektedir. Diğer çalışmalar, egzersizler sırasında gövde ne kadar yüksek yükseltileceğini belirlemek gibi bireysel egzersizler için uygun formu inceleyebilir.

Atletik eğitim çalışmaları, istenen sonuçlarınıza veya müşterilerinizin elde ettiklerine ulaşmak için en iyi eğitim türünü belirlemenize yardımcı olabilir. Çalışmalar, mukavemet eğitimi veya aerobik eğitim gibi genelleştirilmiş programların artılarını ve eksilerini gösterebilir; aralık veya devre eğitimi gibi daha uzmanlaşmış programların ayrıntılarını anlamanıza yardımcı olabilir. Araştırma konuları, her programın kalori yakma, güç arttırma, yağ azaltma ve kas dayanıklılığını geliştirme becerisini içerebilir.

Ne zaman eğitilmeyi bilmenin, ne zaman ve nasıl eğitileceğinin bilinmesi kadar önemli olabileceği için, egzersizin ne zaman durdurulacağını anlamanıza yardımcı olan araştırmalar, aşırı eğitimden kaynaklanan yaralanmaları ve diğer sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, eğiticilerin ve atletlerin çizgiyi nereye çizileceğini öğrenmelerine yardımcı olmak için aşırı antrenmanın belirli nedenlerine ve etkilerine işaret edebilir. Örneğin, Amerikan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Akademisi, sıcak bir çalışma konusunun aşırı egzersiz ve yetersiz beslenme nedeniyle düzensiz menstrüel döngüsü geliştiren kadın sporcularla ilgili olduğunu bildiriyor.

Birçok atletik çalışma konusu, insan davranışına odaklanan niteliksel araştırmalarla ele alınabilir. Spesifik atletik kültürleri veya alt kültürleri araştıran etnografik çalışmalar örnek olarak verilebilir. Etnografik konular, lise atletik eğitimcilerinin rollerini incelemek kadar geniş olabilir veya eğiticilerin kentsel veya kırsal bir okuldaki rolü gibi daha dar olabilirler. Fenomenolojik araştırmalar, bir grup insanın belirli bir durumu nasıl deneyimlediğini açıklamaya çalışır. Bu tür araştırma konuları, kadın eğitmenler tarafından öğretilen erkek atletik eğitim öğrencilerinin deneyimini içerebilir veya tam tersi. Adından da anlaşılacağı gibi, temel teori, bir çalışmanın ürettiği verilere dayanan teori üretmeye çalışır. Bu araştırma konularına örnek olarak, atletik eğitimcilerin, lise veya üniversite sporları gibi farklı seviyelerde rollere adapte etmek için kullandıkları yöntemler bulunmaktadır.