astm c902 finişer spesifikasyonları

Amerikan Test ve Malzeme Cemiyeti, kaldırım dahil yapı malzemeleri için standartlar oluşturur. ASTM C902, düşük ağırlıklı araçlar, bisikletler ve yayalar için bir kaplama malzemesi olarak kullanıldığında tuğla için şartnamedir. C902 tuğla veya finişer taşları altıgen, kare veya dikdörtgen olabilir. Açık havada kullanılan zemin kaplamaları, tekrar tekrar donma ve çözülmeye karşı savunmasız olduklarını belirlemek için su emme ve doygunluğu için test edilmelidir.

ASTM C902 tuğlalar, yaya geçitlerinde kullanım için onaylanmıştır. Ayrıca küçük trafiğe ve ağır araçlara bakmayan konut yolları ve ticari yollar için de kullanılabilirler. ASTM C902 sınıfı SX ve MX taş tuğlaları, açık hava avluları için de kullanılabilir. ASTM C902 döşeme malzemeleri standartları, tuğla sırlı olsun ya da olmasın aynıdır. Tür I, ağır trafik için onaylandı. Tip II döşeme araçları ara trafik için tasarlanmıştır. Düşük trafik alanlarında Tip III kullanılır.

Sınıf SX şiddetli hava şartlarına dayanıklıdır. MX orta dereceli hava şartlarına dayanıklıdır. NX sınıfı, hava koşullarına veya yağmura ve soğuka maruz kalmaya dayanamaz; bu nedenle yalnızca binalarda kullanılmalıdır. Farklı tuğla sınıfları için malzeme spesifikasyonları, uygulamanıza göre değişir. Christine Beall’ın “Duvar Tasarımı ve Detaylandırması” na göre “sınıf SX kalıplı tuğla için basınç dayanımı ve soğuk su absorpsiyonu, sırasıyla 4000 psi ve% 16 ekstrüzyon tuğlanın yarısı kadardır.

Sınıf SX taşlarının asgari sıkışma mukavemeti 2.700 pound / inç inç olmalıdır. Beş tuğla numunesinde bir ortalama alınırsa, beş finişer taşının ortalaması her inç kare başına 8.000 pound olmalıdır. Sınıf MX ve NX taşlarının asgari sıkıştırma kuvveti, inç kare başına 2.000 pound olmalıdır.

Sınıf MX tuğla, maruz kaldığı soğuk suyun yüzde 11’den fazlasını absorbe edemezken, sınıf MX tuğla maruz kaldığı suyun yüzde 17’sinden fazlasını absorbe edemez. Soğuk su emme gereksinimleri, beş tuğla örneği kullanıldığında daha düşüktür. Sınıf NX döşeme kaplarının iç mekanlarda kullanılması nedeniyle, bu sınıfın su emme standardı yoktur.

Doygunluk katsayısı, bir tuğla tarafından soğurulan suyun, soğuk suya batırıldığında oranıdır. Sınıf SX tuğlası, maksimum doyma katsayısı 0.80’dir. Sınıf NX taşları ve tuğlaları, belirli bir doygunluk standardını karşılamak zorunda değildir.

Tuğla tek tek veya beş kişilik gruplar halinde test edilebilir ve finişer taşlarının C902 standartlarına uygun olup olmadığını tespit eder. Sıkıştırma kuvveti için beş taş test edildiğinde, karşılamaları gereken ortalama basınç dayanımı, tek bir taş test edilene göre daha yüksektir. Örneklenen beş tuğla sülfat sağlamlık testinin 15 döngüsünden sağ kalırsa, su emme ve doygunluk testi gerekli değildir.