asbestli kiremit kaldırma prosedürleri

Eski yer döşemeleri, zemini güçlendirmek ve ömrünü dayanıklılığını arttırmak için uzatmak için eklenen asbest içerebilir. Asbest içeren yer karolarının çıkarılması, özellikle yaşlı veya hasarlıysa, tehlikeli olabilir. Asbest lifleri, onları teneffüs ederseniz ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Zemin döşemelerinizi asbest içerdiğini biliyorsanız veya düşünürseniz, bunları kaldırmak için lisanslı bir asbest müteahhidi kiralamak en iyisidir. İşi kendiniz yapmanız gerekiyorsa, asbeste maruz kalma nedeniyle sağlık sorunlarınız riskini azaltmak için uygun ekipmanı ve kaldırma yöntemlerini kullanın.

1920-1960 yılları arasında üretilen çok karanlık asfalt döşemeler ağırlıkça yüzde 70 asbest içerebilir. Eski asfalt karolarınızın asbest içerdiğinden emin değilseniz, dikkatli olun ve yanlış asbest giderme prosedürlerini kullanarak zararlı maruz kalma riskini azaltın.

Tüm mobilya, raflar, duvar askıları ve diğer çıkarılabilir nesneleri döşemeyi çıkartacağınız odadan çıkarın. Asbest tozu mobilya ve diğer nesneler üzerine yerleşebilir ve daha sonra solunabilir. Odada kontamine olabilecek taşınabilir olmayan parçalar varsa, bunları plastik bir tabaka veya minder ile örtün ve kablo kanalıyla sabitleyin. Tüm pencereleri kapatın ve ısıtma ve havalandırma kapatın. Tüm havalandırma kanallarını plastik ve kanal bandıyla kapatın. Kapılar ve girişler üzerinde plastik levhaları sabitleyin. Alanın içine ve dışına tek bir erişim noktasına izin vermek için bir giriş yolunda bir yarık açın. Kesiti, tüm alanı izole etmek için bir plastik levha ile örtün.

Asbestli fayansları çıkarırken tek kullanımlık tulumları satın alın. İki takım giymek, asbest liflerinin riskini daha da düşürür. Bu tulumları bir donanım veya ev geliştirme mağazasında satın alabilirsiniz. Tek kullanımlık tulumları bulamazsanız, projenin sonunda atmaya hazır olduğunuz eski giysileri giyin.

Kaldırılmasını kolaylaştırmak ve havaya salınan asbest liflerinin miktarını azaltmak için fayanslarınızı değiştirilmiş su ile ıslatın. Değiştirilen su, fayanslara nüfuz edebilmesi için ıslatıcı, ıslatıcı bir ajan içeren sudur.

Eski fayansları içeren kutuların kenarlarını silin ve onları çalışma alanından çıkarmadan önce kanal bandıyla kapatın. Tüm yüzeyleri nemli bir bezle, plastik örtüler ve yapraklarla birlikte silerek temizleyin. Çalışma alanını tekrar kirletmemek için birkaç kova su kullanmanız gerekebilir.