Arka bahçede bir geyiği beslemek geyiğe zarar verebilir mi?

Birçok kişi arka bahçesinde geyik görme hoş geldiniz. Gururlu duruşuna, kürk renginde ve geyiklerin huzurlu kahverengi gözlerine hayran olmamak zor. Hatta yiyecek kaynakları kıtlaştığında, özellikle kışın, onlar için yiyecek koymak isteyebilirsiniz. Ancak bu iyilik davranışı geyiğe iyilikten daha çok zarar verebilir.

Geyik çok hassas midelere sahiptir ve marul, masa hurdaları veya mısır gibi “insanlar yiyecekleri” beslemek onları hasta yapabilir. Buna ek olarak, bu gıdalar geyiğin onları devam ettirecek kadar besin vermez. Eğer geyik beslerseniz, onlara özel olarak formüle edilmiş geyik veya at peletleri verin. Bu gıdalar da bir risk taşıyor. Açık havalarda, besleyicilerde bile, bu yiyeceklerin ıslanması muhtemel ve bu da küflenmesine neden olacak. Soğuk havalarda, geyik kalıp kokusunu alamayabilir. Onu yemeleri hastalanmalarına ya da ölmelerine neden olacak.

Geyik yapay besleme istasyonları etrafında toplanma eğilimindedir. Bovcats ve coyotes gibi yırtıcılar, bu lokasyonlarda geyik aramaya başlar ve aramaya başlarlar. Dışarıda izin verilen evcil köpekler bile ziyaret geyiğine saldırabilir. Düşünülmesi gereken bir başka tehdit trafiktir. Arka bahçenizde yiyecek beklemeye başlayan geyikler oraya gitmek için her zaman güvenli bir yolculuk yapmazlar. Bazıları, evin önünde meşgul yollar vasıtasıyla arabayla çarpışma ihtimalini artıracak. Geyikler bu kazalardan canlı olarak nadiren gelirler.

Kış geldiğinde, geyikler daha iyi besin kaynakları ve onları şiddetli hava koşullarından daha iyi koruyan bir yaşam alanı bulmak için hareket eder. Arka bahçenizde yiyecek beklemek için gelirlerse, bunun için sadık kalacaklar ve göç içgüdülerinizi ertelediler. Uygun kış gıdalarının olmamasına ek olarak normalde kendilerini alıyorlardı, donma ihtimalleri daha fazla.

Vahşi doğada, geniş alanlardaki geyik aralığı. Bunun gibi yayılması her geyiğin kendine has besin kaynakları olduğu anlamına gelir. Suni bir besleme istasyonu tüm geyiği küçük bir alana çekecektir. Sevimli bir doe için besin ayarlamak ve onun yavrusu sonunda bu gevreği kolay bir yemek isteyen getirecek. Büyük ve güçlü geyiği, gıdaya ulaşabilmek için daha küçük ve daha zayıf geyikleri itecektir.

Vahşi doğada olan geyikler doğal olarak insanlardan korkuyor; hayatta kalma içgüdüsünün bir parçası. Onları beslerseniz, insanları yiyecekle ilişkilendirmeye ve doğal korkularını kaybetmeye başlayacaklar. Geyik, bazı insanların başka niyetleri olduğunu ve diğer kişilerin onlara zarar verebileceğini kabul etmeyecektir.