akçaağaç yaprakları üzerindeki kahverengi lekeler

Akçaağaç yapraklarındaki kahverengi lekeler iki muhtemel hastalığa işaret eder: antraknoz ve tar lekeleri, her ikisi de fungal saldırı sonucu. Tedavi edilmediğinde, antraknoz bir akçaağaç ağacına kalıcı hasar verebilirken, katran noktaları sadece çirkin görünebilir. Her iki hastalık tedavi edilebilir.

Antraknoz, mantar hastalığı, tomurcuk kırması sırasında ortaya çıkan alışılmadık derecede serin, ıslak bir büyüyü takiben saldırır. Tek bir olay ağaca nadiren zarar verirken, yıllık enfeksiyonlar büyümeyi azaltır ve ağacı diğer strese yatkın hale getirebilir.

Yaprak damarları boyunca veya arasında koyu kahverengi lekelere ışık ek olarak, mor kahverengi alanlar yaprak marjı uzanabilir damarları boyunca oluşabilir.

Tedavi kimyasal içermez. Düşen yaprakları toplayın, çantaya koyun ve avludan çıkarın. Yaprakları rendeleyin ya da yaprakları yakın.

Tar lekeleri, mantar hastalığı, genellikle Haziran ortasında başlayarak salgılar. Tar spotunun kendisi nadiren ağacın sağlığına zarar verir, ancak ağaç üst yaprak yüzeylerine neden olan kaldırılmış, kahverengi ve siyah lekelerle çirkin yapar.

Zemin lekeleri ile enfekte olmuş bir ağaç, öncelikle yaz ortasında renk yoğunlaşan Haziran ortasında soluk sarı noktalar gösterecektir. Nokta genellikle Temmuz ayının ortasından başlarında Ağustos ayına kadar koyu kahverengi ve / veya siyah renktedir. Noktaların yüzeyi, dalgalı izler veya dalgacıklar desenleri gösterebilir.

Yine, tedavi kimyasal içermez. Bahar aylarında sporlar üreten aşırı kışlayan lekelerin miktarını azaltmak için çalkalayın ve düşen yaprakları yok edin. Yaprakları kompostlayın veya yakın. Enfeksiyona devam etmek için yaprak dokusunu tamamen kaplayan bir fungisid ile püskürtün. Her yıl tekrarlayın.